A A+ A++

Poprzednia edycja festiwalu odbyła się w 2019 roku. Po covidowej przerwie plenerowa impreza powraca i okazuje się, że obchodzić będzie 10-te urodziny.

Przez te wszystkie lata FRYTKA OFF zdążyła stać się jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych Częstochowy. Takim, który zawsze gromadzi ogromną rzeszę fanów dobrego grania i gwarantuje najwyższy poziom artystycznych przeżyć. Patrząc na zestaw tegorocznych gości, można zakładać, że dziesiąta Frytka znów zapowiada się na smakowitą, muzyczną ucztę.

Podstawowym zadaniem, jakie stawiają sobie w tym roku organizatorzy, jest ponowne – po przerwie spowodowanej pandemią – przywołanie aury, gdy tysiące ludzi jest blisko siebie, cieszy się swoją obecnością i wspólnie bawi się przy dobrej muzyce.

W tym celu festiwal wraca 25 czerwca do Parku Lisiniec – zielonej przestrzeni wyjątkowo przychylnej zbiorowym, muzycznym uniesieniom. Muzycznie znów będziemy się poruszać w obszarze szeroko rozumianej alternatywy. Na scenie spotkają się różne muzyczne gatunki, estetyki, pokolenia oraz sceniczne osobowości. Pojawią się zarówno ci już doskonale znani i docenieni – Brodka, Tie Break, Pro8L3m czy Mery Spolsky; jak i ci, którzy dopiero szturmują polski rynek muzyczny oraz serca fanów – Zdechły Osa, Dziarma. Na festiwalu nie zabraknie też zlotu foodtrucków i klubowego afterparty. Będzie wszystko to, za co zdążyliście pokochać tę imprezę.

PROGRAM

duża scena

16.00 – Dziarma
Związana z Częstochową raperka bezkompromisowo wkroczyła na scenę kilka lat temu i z miejsca stała się jednym z ważniejszych kobiecych głosów w polskim hip-hopie. Zyskała popularność, bo łamie tabu, mówi co myśli, nie stroni od ciętego języka, nie przejmuje się konwenansami, a przy tym nie boi się pokazać swojej wrażliwej strony. Dziarma jest szczera do bólu, rozpycha się łokciami w świecie mocno zdominowanym przez mężczyzn i kulturowe kalki oraz celnie komentuje otaczającą ją rzeczywistość. Jednocześnie serwuje wysoką jakość muzyczną i liryczną, eksperymentuje z brzmieniami i własnym wokalem.

17.30 – Zdechły Osa
Twórca, którego nie sposób nazwać ani raperem, ani rockmanem, ale z czystym sumieniem można go określić mianem jednego z ciekawszych głosów krajowego podziemia schyłku drugiej dekady XXI wieku. Jego zeszłoroczny, debiutancki album do stanu wrzenia doprowadził zarówno fanów hip-hopu jak i miłośników bizarnych nurtów muzyki niezależnej, a także połamał zęby kilku krytykom. Zdechły Osa jak nikt inny potrafi ująć depresyjnego ducha obecnych czasów w formie krótkiej, brudnej, acz chwytliwej piosenki. Na koncertach jego fani kręcą młyn pod sceną jak na hardcore’owych gigach. Starzy pogo, młodzi pogo…

19.00 – Tie Break
Marcin Pospieszalski, Mateusz Pospieszalski, Janusz Yanina Iwański, Antoni Gralak, Frank Parker – sprawa jest prosta, w tym roku na naszej scenie zagra Tie Break. W latach 80. błyskawicznie zdobyli sobie pozycję najważniejszego i najciekawszego outsidera na rodzimej scenie muzycznej. Ich muzyka wpłynęła istotnie nie tylko na kształt polskiego jazzu, ale i szeroko rozumianej kultury offowej. Są cenionymi muzykami sesyjnymi, kompozytorami i producentami, prowadzą własne projekty artystyczne. Bezapelacyjnie Tie Break to fuzja muzycznych indywidualności.

20.30 – Mery Spolsky
Od kilku lat mocno zaznacza swoją obecność na polskiej scenie muzycznej. Performerka, piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, która jak mało kto potrafi bawić się słowami, artystka o wyrazistym wizerunku i osobowości. Ma na koncie dwa albumy “Miło Było Pana Poznać” i “Dekalog Spolsky” – obie z nominacjami do nagrody Fryderyk. Słynie z bardzo energetycznych koncertów i zwariowanych stylizacji. Występuje na najważniejszych polskich scenach i festiwalach. W czerwcu 2021 ukazała się jej debiutancka książka „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj” a chwilę później nowatorski, muzyczny audiobook.

22.00 – PRO8L3M
Hip-hopowy projekt, tworzony przez Oskara i Steeza, to zjawisko, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Od momentu debiutu w 2013 roku każde kolejne wydawnictwo zespołu przynosi platynowe płyty i elektryzuje coraz większe kręgi słuchaczy. Zespół wielokrotnie zadebiutował na pierwszym miejscu listy OLIS. Stale wyprzedając największe sale koncertowe w Polsce pozostaje jednym z największych fenomenów muzycznych ostatnich lat. Duet ma swoich fanów wśród odbiorców różnych gatunków – od hip-hopu po alternatywę. W ich pełnej popkulturowych nawiązań twórczości, tematyka nowych technologii i futuryzm mieszają się z sensacyjnymi opowieściami.

23.30 – BRODKA
Brodka to właścicielka jednego z najważniejszych głosów polskiej muzyki XXI wieku. Jej talent dał się poznać masowej publiczności podczas jednego z telewizyjnych talent-show, ale pozycję liderki sceny niezależnej zapewnił jej album „Granda” nagrany w 2010r. I każde kolejne wydawnictwo – „Clashes”, „MTV Unplugged Brodka”, „Brut” – tylko ją umacniało. Artystka ma na półce pełny rządek Fryderyków oraz innych nagród i wyróżnień. Przede wszystkim jednak jest wokalistką uwielbianą przez publiczność, która potrafi zapełnić wszystkie sale koncertowe, a jej sceniczna charyzma nie ma sobie równych.

mała scena
17.00, 18.30, 20.00, 21.30, 23.00 sety dj’skie: BIERNASKI
______
after:
00.30 – RAT KRU
Ich twórczość to zagubione ogniwo polskiej elektroniki. Odpowiedzialny za warstwę muzyczną Rat One gwarantuje chłostę tanecznym bitem, a znany z solowej działalności Winogradzki Lew maluje fragmenty rzeczywistości w pobudzających wyobraźnię tekstach. Sami swoją muzykę określają betonową sambą, porywając do tańca tłumy na koncertach i festiwalach zarówno w Polsce (Spring Break, Tauron Nowa Muzyka) jak i tych za granicą (Tallinn Music Week, Seasplash Festival).

Wideo

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiałoruscy żołnierze zaatakowali polski patrol
Następny artykułEłcka policja edukuje: Szkoda Ciebie na takie patoklimaty