A A+ A++

Po pogodnej sobocie, w niedzielę pojawią się pierwsze oznaki zmiany pogody. W poniedziałek prognozowane są już gwałtowne burze z opadami do 40 litrów deszczu na metr kwadratowy.


Jak przekazała PAP Anna Woźniak, synoptyk Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, dziś będzie więcej chmur, pojawią się przelotne deszcze i możliwe są burze.

– W niedzielę zachmurzenie będzie przeważnie umiarkowane i wzrastające do dużego. Na znacznym obszarze kraju prognozowane są słabe, przelotne opady deszczu. Bez opadów na południowo-wschodniej części kraju, czyli na Podkarpaciu, w Małopolsce i części województwa lubelskiego. W pasie od Mazowsza przez Ziemię Łódzką, Wielkopolskę po Dolny Śląsk możliwe są burze z opadami do 15 milimetrów deszczu  i porywami wiatru do 60 km/h. W ciągu dnia temperatura maksymalna wyniesie od 19 stopni C na Wybrzeżu, 21 stopni na północy kraju, do 28 na Dolnym Śląsku. Wiatr poza burzami będzie słaby i umiarkowany – powiedziała Anna Woźniak.

W nocy na terenie większości kraju zachmurzenie duże. Przejaśnienia możliwe są na południowym wschodzie i północnym zachodzie Polski. W wielu miejscach kraju możliwy przelotny deszcz, a w pasie od Mazowsza po Dolny Śląsk spodziewane są burze z opadami do 15 mm deszczu i wiatrem osiągającym  w porywach do 60 km/h. Temperatura minimalna od 11 do 16 stopni C.

W poniedziałek synoptycy IMGW spodziewają się burz z drugim stopniem ostrzeżeń i opadami mogącymi dać punktowo do 40 litrów wody na metr kwadratowy. Możliwe będzie także tworzenie się tzw. superkomórek burzowych z dużym gradem i wiatrem osiągającym do 90 km/h.

Po przejściu burz ma być zdecydowanie chłodniej, temperatura wahać się będzie od 17 stopni we wtorek do 21 stopni w piątek. Możliwe są też przelotne opady deszczu. Przyszły weekend ma być słoneczny.

(PAP), autor: Marek Szczepanik
(pb)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiemiecke armatohaubice PzH2000 już w czerwcu na wojnie w Ukrainie
Następny artykułTrebunie Tutki wróciły do Zakopanego