fot. pixabay
Wszystko zaczęło się w 2021 roku, kiedy na Komendę Miejską Policji w Jastrzębiu zgłosiła się pracownica jednej z aptek, informując mundurowych o podejrzeniu fałszowania recept na morfinę.
Ustalono, że podrobione recepty przedstawiono również w innych aptekach. Mundurowi rozpoczęli śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu-Zdroju.
– Jastrzębscy policjanci na terenie całej Polski dokonali w sumie zatrzymań 6 osób w wieku od 24 do 28 lat, które posiadały znaczne ilości środków narkotycznych, „prali brudne pieniądze” oraz fałszowali i sprzedawali podrobione recepty, z czego uczynili sobie stałe źródło dochodu. Jeden z zatrzymanych to 26-latek, mieszkaniec Wrocławia, który pomógł w stworzeniu aplikacji umożliwiającej wystawianie fałszywych recept lekarskich. Druk zawierał kod recepty, podmiot wystawiający receptę, dane pacjenta oraz dowolny lek – informuje asp. Halina Semik z Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.
Sprawcami nielegalnego procederu było sześć osób w wieku 24 i 26 lat. Sfałszowane recepty na morfinę przedkładali w aptekach na terenie Jastrzębia-Zdroju, Bielska-Białej, Katowic, Knurowa, Warszawy, Gorzowa Wielkopolskiego. 24-latek, działający w przestępczej grupie, to recydywista, który od lutego 2021 roku sprzedał ponad 50 podrobionych recept. Obecnie przebywa w tymczasowym areszcie.
– Mężczyźni usłyszeli już zarzuty, odpowiedzą za posiadanie znacznych ilości środków narkotycznych, sprzedaż morfiny oraz innych narkotyków oraz fałszowanie recept. 24-letnia mieszkanka Gorzowa Wielkopolskiego usłyszała zarzut prania pieniędzy, a 26-letnia mieszkanka Katowic posiadania środków odurzających. Łącznie przedstawiono ponad 30 zarzutów. Zatrzymanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności – mówi asp. Halina Semik.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS