A A+ A++

28 maja 2022 r. Biblioteka Publiczna im. Jana Łaskiego Młodszego w Łasku – Informacja Turystyczna z okazji 600 – lecia nadania praw miejskich dla Łasku zorganizowała jednodniową wycieczkę do Gniezna miejsca pochówku Jana Łaskiego arcybiskupa gnieźnieńskiego i Prymasa Polski, częściowo dofinansowaną z Gminy Łask.

Do zwiedzających Katedrę, Kryptę Prymasów Polskich, Drzwi Gnieźnieńskie i Muzeum Archidiecezjalne dołączył Burmistrz Łasku Pan Gabriel Szkudlarek oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Robert Bartosik.

Podziwialiśmy cztery płyty nagrobne zamówione przez Jana Łaskiego u włoskiego artysty Jana z Florencji.

Płytę Jana Łaskiego wykonano z czerwonego, plamistego polerowanego marmuru. Bogato zdobiona, z herbem Korab o szczegółowo wypracowanych detalach samego okrętu, wieży oraz lwich głów, jest zdecydowanie najpiękniej i najstaranniej opracowana.

Oprócz Bazyliki Prymasowskiej zwiedziliśmy Muzeum i Skansen Archeologiczny w Biskupinie oraz zabytkową, nieczynną, największą w Europie Parowozownię.
Mieliśmy przyjemność poznać Panią przewodnik Monikę, która z ogromną pasją opowiedziała o ciekawych historiach, które miały miejsce na tym terenie. Zobaczyliśmy jeden z ostatnich na świecie zabytkowych, drewnianych dźwigów węglowych, dwie duże hale z obrotnicami, jak również wystawę taboru kolejowego i eksponatów kolejowych.

Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJubileuszowy Koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Sokółki
Następny artykułKoszenie dna Łyny. Mogą wystąpić utrudnienia dla wędkarzy i kajakarzy