Średnie zapełnienie podziemnych magazynów gazu (PMG) w Europie rano 8 czerwca wyniosło 50,24 proc. – wynika z danych Gas Infrastructure Europe. Wzrost w ciągu ostatniego dnia wyniósł prawie 0,4 proc. Warto przypomnieć, że zatłaczanie gazu do magazynów w tym roku rozpoczęło się 19 marca. W tym czasie obłożenie PMG wyniosło 25,5 proc., czyli 27,4 mld m sześc.
Na 20 kwietnia magazyny były wypełnione w ponad 30 proc. Tempo zatłaczania gazu nie spadło po tym, jak większość unijnych firm odmówiła płacenia za gaz w rublach, a Gazprom odciął od swojego surowca Polskę, Bułgarię, Finlandię, Danię i Holandię. Kraje europejskie chcą zapełnić magazyny do 1 listopada do poziomu minimum 80 proc.
Liderem w Unii w tłoczeniu gazu do PMG jest Polska – 95,71 proc. zapełnienia, przed Portugalią (94,5 proc.). Dania zatłoczyła już 71 proc. magazynów, Czesi – 67 proc., a Hiszpania – 64 proc.
Czytaj więcej
Przybywa gazu na zimę. Polskie magazyny są pełne
Eksport Gazpromu maleje, a w podziemnych magazynach Unii szybko przybywa gazu. Są już zapełnione w ponad połowie. Najwięcej, bo blisko 96 procent pojemności magazynów zapełniła Polska. Najmniej gazu jest u zależnych całkowicie od Gazpromu – Austrii i Węgier.
Pozostająca poza Wspólnotą Wielka Brytania ma już magazyny właściwie pełne (97,66 proc.), to jednak wystarczy na zaspokojenie 1,5 proc. rocznych potrzeb kraju. Brytyjskie magazyny są bowiem mniejsze np. od polskich czterokrotnie, a od niemieckich – ponad 13-krotnie.
Największy klient Gazpromu i największy konsument gazu w UE – Niemcy – ma zapełnione 53,58 proc. magazynowej pojemności. Inne wielkie gospodarki Unii, Włochy i Francja, mają pod ziemią podobnie dużo gazu: magazyny są zapełnione odpowiednio w 52 i 54 proc. W Holandii, która od 1 czerwca nie otrzymuje gazu z Gazpromu, jest to 43 proc. zapełnienia.
Najmniej gazu zgromadziła Bułgaria: jej magazyny są w trzech czwartych puste. Kraje najbardziej zależne od Gazpromu – Austria i Węgry – zgromadziły także mało: odpowiednio 36 proc. i 33,15 proc. W Ukrainie, w największych magazynach Europy (ponad 30 mld m sześc.), jest wolne 83 proc. pojemności.
Jeżeli spojrzeć na poziom zapełnienia magazynów w stosunku do wielkości rocznej konsumpcji gazu w danym kraju, to najlepiej jest na Łotwie, gdzie gaz zgromadzony w magazynach starczy na pokrycie 74 proc. zapotrzebowania. W Austrii jest to 35 proc.
W Polsce pełne PMG zabezpieczają jedynie 15 proc. rocznego krajowego zużycia. Podobnie lub jeszcze mniej … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS