A A+ A++

Ich zdaniem ustawa covidowa nie została zmieniona, choć powinna, i przez rok jeszcze tak będzie działała. MS nie pozostawia złudzeń – nic w tej sprawie się nie zmieni.

– Prawo do sądu jest jednym z podstawowych praw, chronionych przez umowy międzynarodowe, a także przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej – piszą posłowie. I dodają, że art. 45 ust. 1 tego najwyższego aktu prawnego stanowi, iż każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. Gwarancje prawa w praktyce zawarte są przede wszystkim w rozdziale VIII Sądy i Trybunały. Zawiera on art. 176 ust. 1 konstytucji, który stanowi, że postępowanie sądowe jest co najmniej dwuinstancyjne. Bez wątpienia zasada dwuinstancyjności postępowania sądowego stanowi jeden z istotnych elementów wyznaczających treść prawa do sądu.

– Reguła dwuinstancyjności postępowania sądowego zakłada dostęp do sądu drugiej instancji, poprzez przyznanie odpowiednich środków zaskarżenia, powierzenie rozpoznania sprawy odwoławczej sądowi wyższego szczebla, odpowiednie ukształtowanie procedury przed tym sądem, aby mógł on wszechstronnie zbadać rozpoznawaną sprawę i wydać rozstrzygnięcie merytoryczne – uważa MS.

W tym celu zarówno w kodeksie postępowania cywilnego jak i kodeksie postępowania karnego wskazuje się, iż apelacje są rozpoznawane w składzie trzech sędziów.

Jak podkreśla MS, w ramach zmian w organizacji funkcjonowania organów i instytucji państwowych wprowadzono art. 14fa ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Stanowi on, iż w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu Covid-19, oraz w okresie roku po ich odwołaniu, w sprawach rozpoznawanych według przepisów ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego, o przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności, której górna granica nie przekracza pięciu lat, na rozprawie apelacyjnej sąd orzeka w składzie jednego sędziego, jeżeli w pierwszej instancji sąd orzekał w takim samym składzie.

Przepis ten powoduje, iż zasadnicza większość spraw jest w drugiej instancji rozpoznawana w składzie jednego sędziego, ponieważ art. 28 § 1 k.p.k. wskazuje skład jednego sędziego jako obowiązujący przy rozpoznawaniu spraw w pierwszej instancji, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.

Jak nietrudno wywnioskować, regulacja … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGórnik szuka bramkarza. W grze znane nazwiska
Następny artykułMecz Polska – Niemcy wykreował idealnego piłkarza dla Michniewicza. Szef. Grał jak Glik