Co roku w dniu 7 czerwca województwo kujawsko-pomorskiej obchodzi swoje święto. W 2022 r. miejscem uroczystości był Toruń.
Uroczysta sesja sejmiku stanowi kulminacyjny punkt obchodów ustanowionego w 2008 roku Święta Województwa. Co roku odbywa się ona w jednej z trzech stolic byłych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego, które tworzą obecne województwo kujawsko-pomorskiego. W 2021 roku miejscem sesji była Bydgoszcz, w 2020 – Włocławek.
W 2022 r. obchody Święta Województwa rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną w katedrze śś. Janów. Następnie uroczystości przeniosły się przed budynek Urzędu Marszałkowskiego, gdzie przeprowadzona została uroczysta sesja Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Udział w niej wzięli przedstawiciele parlamentu, samorządu, wojska.
Tematem wiodącym uroczystej sesji była pomoc uchodźcom z Ukrainy, dlatego w spotkaniu udział wzięli m.in. Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku Oleksandr Plodystyi oraz Konsul Honorowy Ukrainy w Bydgoszczy Krzysztof Sikora. Zdalnie połączono się także z Gubernatorem Obwodu Chmielnickiego Serhijem Hamalijem oraz przewodniczącą Rady Obwodu Chmielnickiego panią Wiolettą Labazyuk. Zebrani wysłuchali także opowieści przedstawicieli zarówno rodzin przybyłych z Ukrainy, jak i tych polskich, które dały im schronienie.
– Rodziny są w centrum aktywności wszystkich samorządowców, i tych działających i tych pracujących. I to rodziny sprawiają, że ubogacamy nasze życie o nowe, o te, które przybyły jako rodziny uchodźców z Ukrainy. W Toruniu schronienie znalazło ok. 5000 uchodźców, z czego około 90% to są goście toruńskich rodzin. I to jest miarą społecznego egzaminu z obywatelstwa, ale i z poszanowania wartości rodzinnych – mówił prezydent Michał Zaleski.
Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Piotr Całbecki wręczył wyróżnienia Ad Bonum Hominis 48 placówkom z całego województwa, które działają na rzecz rodziny i osób bezdomnych. Wśród nich znalazły się także placówki toruńskie, m.in. Stowarzyszenie Domów Dziecka Młody Las, Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn, toruński oddział Markotu czy Ośrodek Adopcyjny.
Po sesji radni i zaproszeni goście udali się do Muzeum Etnograficznego im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, gdzie miało miejsce XIII Forum Samorządowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Podniosłą chwilą spotkania było uroczyste podpisanie Kujawsko-Pomorskiej Samorządowej Deklaracji na rzecz Rodziny przez samorządowców naszego województwa. – Dom to wspólnota o wiele bardziej duchowa niż materialna. Liczy się w nim serce i to, że każdy może się czuć potrzebny, dostrzeżony i bezpieczny. Ileż jest takich domów, takich rodzin, którym trzeba pomóc. Te potrzeby czuje każdy samorządowiec, dlatego jestem wdzięczny wszystkim tym samorządom, które dziś dołączają do naszej – samorządu województwa kujawsko-pomorskiego – Deklaracji Weneckiej, którą podpisaliśmy w październiku ubiegłego roku. Potwierdzamy tym samym gotowość do kontynuacji naszych starań w trosce o dobro kondycji naszych rodzin i podporządkowania temu celowi naszych działań – mówił podczas uroczystej sesji sejmiku marszałek Piotr Całbecki.
W spotkaniu w Muzeum Etnograficznym wziął udział także Ignacio Socias z Międzynarodowej Federacji Rozwoju Rodziny, który koordynuje działania sygnatariuszy Deklaracji Weneckiej i współpracuje na tym polu z Organizacją Narodów Zjednoczonych.
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej, który przystąpił do Deklaracji Weneckiej. Jej sygnatariuszami są, w liczbie dwustu, samorządy miejskie i regionalne na całym świecie, respektujące zasadę zrównoważonego rozwoju w dziedzinie szeroko rozumianej polityki społecznej i prorodzinnej.
Fot. Lech Kamiński
Fot. Adam Zakrzewski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS