Przepisy „Polskiego Ładu”, umożliwiające budowę domów jednorodzinnych do 70 m kw. bez formalności i pozwolenia, miały stanowić doskonałą alternatywę dla mieszkania w bloku oraz być zachętą dla polskich rodzin, do wznoszenia niedrogich i komfortowych domów. Okazuje się jednak, że Polacy nie są specjalnie zainteresowani skorzystaniem z możliwości, jakie daje im nowe prawo. Do 23 maja br. do Starostwa Powiatowego w Jaśle nie wpłynęło żadne zgłoszenie dotyczące budowy domu do 70 m kw.
fot. Pixabay.com
O projekcie ustawy, której przepisy, sankcjonowałyby możliwość budowy domów do 70 m kw. mówiono już w ubiegłym roku. Ostatecznie weszły one w życie 3 stycznia 2022 r. Jakie są główne założenia ustawy? Przede wszystkim, przepisy umożliwiają budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego, nie więcej niż dwukondygnacyjnego o powierzchni zabudowy do 70 m kw. bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Co więcej, nie jest potrzebne prowadzenie dziennika budowy i zatrudnienie kierownika budowy. Z formalnego punktu widzenia, inwestor może rozpocząć budowę natychmiast po dostarczeniu do urzędu zgłoszenia oraz pozostałych potrzebnych dokumentów. Należy zauważyć, że w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na danym obszarze konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.
Łatwiejsza i szybsza procedura miała zachęcić Polaków do stawiania własnych, małych i w teorii stosunkowo niedrogich domów „w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora”. Okazuje się jednak, że zainteresowanie budową domów do 70 m kw. jest bardzo małe, a w powiecie jasielskim wręcz zerowe. Z informacji Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Jaśle, wynika, że od 3 stycznia br. do 23 maja br. do tutejszego urzędu nie wpłynęło żadne zgłoszenie w tej materii. Trudno tłumaczyć ten fakt, ogólnym brakiem aktywności inwestorów, którzy noszą się z zamiarem budowy mieszkalnego jednorodzinnego. Od 1 stycznia br. do 23 maja br. starosta jasielskie wydał bowiem 112 decyzji o pozwoleniu na budowę tego typu obiektów, na terenie powiatu jasielskiego. W ubiegłym roku, biorąc za punkt odniesienia analogiczny okres, takich decyzji wydano 129.
Powodem, dla których zainteresowanie budową domów do 70 m kw. jest tak nikłe, mogą być nieprecyzyjne i budzące wątpliwość przepisy. Każdy inwestor zobowiązany jest do złożenia do organu administracji architektoniczno-budowlanej oświadczenia, że przejmuje odpowiedzialność za kierowanie budową, w przypadku rezygnacji z usług kierownika budowy. Konieczne jest również złożenie oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej, w którym inwestor deklaruje, że planowana budowa prowadzona jest dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. W praktyce, przyjęcie takiego rozwiązania, ma przeciwdziałać wykorzystywaniu nowych przepisów przez firmy deweloperskie. Faktycznie jednak, budzi wątpliwości prywatnych inwestorów, którzy obawiają się tego, czy po zakończeniu budowy, zmuszeni np. sytuacją finansową, będą mogli sprzedać lub dom, nie narażając się na sankcje karne.
MD
Napisany dnia: 07.06.2022, 11:42
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS