A A+ A++

„Kto pragnie obecności Jezusa w życiu, nie znajdzie jej wbrew Kościołowi, lecz jedynie w nim” – powiedział podczas odpustu w Górce Klasztornej bp Krzysztof Włodarczyk. Na Placu Objawienia przy sanktuarium zgromadzili się pielgrzymi, kapłani, na czele z przełożonymi Misjonarzy Świętej Rodziny, którzy są gospodarzami miejsca i przedstawiciele władz.

Biskup bydgoski nawiązał do Pięćdziesiątnicy, która – jak zaznaczył – jest początkiem misji Kościoła. Przywołał jednocześnie postać Maryi, która „będąc posłuszna Duchowi Świętemu” dostąpiła godności Matki Kościoła.

– Kiedy mówimy o Kościele, mamy na uwadze najczęściej papieża, biskupa, proboszcza, katechetę, kancelarię parafialną lub kurię. Znakiem Kościoła jest dość często siostra zakonna czy brat w habicie. Wielu sądzi, że Kościół to tylko instytucja. Tymczasem to, co widzimy, jest Jego zewnętrznym i niepełnym obrazem – dodał bp Włodarczyk.

Używając porównania, ordynariusz posłużył się obrazem orzecha. – Wszystko, co wymieniłem, jest jego twardą skorupą. Czasem tak mocną, że można sobie na niej zęby połamać – podkreślił, dodając, że „gdyby w skorupie instytucji Kościoła nie było wartości, to nie należałoby się nią zajmować”. – O jego wartości decyduje wnętrze – mówił.

To za sprawą Kościoła – jak podkreślił bp Włodarczyk – Chrystus żyje i przemawia do człowieka, jest z nim jako Pan i Nauczyciel. – Kto pragnie obecności Jezusa w życiu, nie znajdzie jej wbrew Kościołowi, lecz jedynie w nim. Kościół, przez wiarę i modlitwę, rodzi Chrystusa ciągle na nowo – powiedział.

Następnie zwrócił się do Tej, która objawiła się w Górce Klasztornej w 1079 roku, czyniąc to miejsce najstarszym sanktuarium w Polsce. – Maryjo, chcemy trwać w Kościele, bo Kościół nie jest naszą własnością, ale Twojego jedynego Syna, który nabył nas Ojcu nie złotem i srebrem, ale swoją drogocenną krwią. Maryjo, chcemy trwać w Kościele, bo Kościół daje nam Ciało i Krew Twojego Syna, bez których nie ma przebaczenia ani życia wiecznego. A przecież sami jesteśmy grzeszni i potrzebujemy przebaczenia. Maryjo, chcemy trwać w Kościele, bo wiara Kościoła mówi taką prawdę, która może nas zbawić i uczynić szczęśliwymi ludźmi. Maryjo, chcemy trwać w Kościele, bo w Kościele uczymy się miłości, doświadczamy tego, że Bóg nas pierwszy umiłował. I dlatego czujemy się wezwani do miłości – powiedział.

Zasłuchani w zachętę Maryi – mówił dalej bp Włodarczyk – chcemy obudzić w sobie postanowienie naśladowania Jej cnót. – Pragniemy tak, jak Ona, być zasłuchanymi w Boże słowo, dyspozycyjnymi wobec bliźnich, spostrzegawczymi wobec ich potrzeb, wspierając również w sprawach duchowych. Biorąc Maryję do siebie, nazywając Ją naszą Matką, wołamy jednocześnie za św. Janem Pawłem II: „Cały jestem Twój Maryjo!” – powiedział.

Na zakończenie biskup bydgoski przypomniał jeszcze raz słowa biskupów, na czele z bł. kard. Stefanem Wyszyńskim, z listu Konferencji Episkopatu Polski, który pozwalał na liturgiczne obchody święta Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Pruszków: Śmiertelny wypadek na trasie S8
Następny artykułSandomierz: nagrodzono laureatów konkursu wiedzy o bazylice katedralnej