A A+ A++

W Centrum Terapii Padaczki Neurosphera powstał pierwszy na świecie robot. Ictal, bo tak się nazywa to urządzenie, wspomaga diagnozę i pracę neurologów z kliniki. Jest on w stanie także znajdować sposoby na leczenie bardzo trudnych przypadków padaczki.

Nowoczesne technologie w leczeniu padaczki

Robot Ictal to specjalny moduł cybernetyczny, który zawiera narzędzia sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Został opracowany przez dr n. med. Piotra Zwolińskiego w 2011 roku i od ponad 10 lat jest stale rozwijany. Dr Zwoliński, jak czytamy na stronie CTP,  “przez lata katalogował i opisywał cechy kilkudziesięciu klasyfikowanych przez MLPP typów napadów padaczkowych”. Każdy opisał zestawem 100 unikatowych cech.

Sporządzony przez doktora katalog został wgrany do oprogramowania robota Ictal. Dodatkowo, jego pomysłodawca opisał i wprowadził do systemu ponad 30 leków, które są powszechnie stosowane w terapii padaczki w kraju i za granicą, a także zalecenia światowej sławy autorytetów oraz towarzystw naukowych w zakresie stosowania i dawkowania tychże leków.

Lepsza opieka nad pacjentem

Po wprowadzeniu do pamięci komputera robota danych o stanie pacjenta, jego objawach oraz zażywanych lekach, Ictal porównuje je z opisanymi przypadkami w swoim oprogramowaniu oraz ze światowymi zaleceniami terapeutycznymi. Następnie podaje lekarzowi rozpoznanie i proponuje odpowiednie do danego przypadku leczenie. 

Jak czytamy na stronie CTP Neurosphera, z pomocy robota w diagnozowaniu pacjentów mogą korzystać wszyscy lekarze, niezależnie od doświadczenia i wiedzy, przez co większa liczba pacjentów ma szanse na dobrze zorganizowaną i ustandaryzowaną terapię. Zastosowanie nowoczesnych technologii w leczeniu i wykrywaniu padaczki pozwala ponadto szybciej stwierdzić, na jaki rodzaj padaczki choruje dana osoba, a także wdrożyć jak najlepsze leczenie, indywidualnie do potrzeb pacjenta i zapewniające mu jak największy komfort. 

Niektóre przypadki choroby są bardzo trudne do zdiagnozowania przez lekarza, ale przy pomocy robota można je o wiele łatwiej wykryć. Ictal ma również, według założeń jego konstruktorów, proponować sposoby leczenia u pacjentów, u których dotychczas wszelkie znane sposoby diagnostyki i terapii zawodziły. Jest to według nich możliwe dzięki ogromnym mocom obliczeniowym, a także szukaniu rozwiązań w czasie rzeczywistym dla wielu przypadków. 

Źródło: Neurosphera 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Pierwszy na świecie robot, który diagnozuje padaczkę powstał w Polsce. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDobry urlop kluczowy, by utrzymać zadowolenie z pracy
Następny artykułBoże Ciało 2022. Kiedy wypada? Czy jest wolne od pracy?