A A+ A++

W Wyższej Szkole Prawa i Administracji Rzeszowskiej Szkole Wyższej odbyło się wielkie IX Podkarpackie Święto Bezpieczeństwa, podczas którego uczestniczące w nim m.in. dwie klasy bezpieczeństwa wewnętrznego (3E i 3K) z krośnieńskiej Naftówki mogły poznać służby mundurowe odpowiedzialne za bezpieczeństwo naszego kraju.

Dla Naftówki świętem był także fakt, że podczas Święta Bezpieczeństwa władze uczelni wręczyły niemal wszystkie tytułu laureatów dla uczniów Naftówki w VI Podkarpackim Konkursie Wiedzy o Bezpieczeństwie. W konkursie uczestniczyło kilkaset osób z kilku województw. Kapituła Konkursu wyłoniła 10 laureatów i 21 finalistów w tym konkursie, w którym poza jednym wszystkie te miejsca zajęli krośnieńscy uczniowie. Zwyciężyła uczennica licealnej klasy maturalnej z bezpieczeństwa wewnętrznego Nikola Prorok.

Krośnieńska Naftówka ma również dwa drugie miejsca, które zajęli ex-aequo Klaudia Furtek oraz Kamil Paćkowski.

Tytuły laureatów i nagrody z rąk Rektora WSPiA Jerzego Posłusznego otrzymali także: Roksana Wilk, Eryk Wołczański, Natalia Giemza, Magdalena Aszklar, Oliwia Jamroga, Marika Wysowska.

Poza tytułami laureatów uczniowie z Naftówki zdobyli również niemal wszystkie tytuły finalistów (miejsca od 11-30). Finalistami zostali: Wiktoria Kozłowska, Dominika Bogusz, Natalia Bobula, Kinga Lorenc, Nikola Majewska, Adriana Pasek, Zuzanna Steliga, Julita Krzyżanowska, Oliwia Waliszko, Olga Zając, Karolina Hendzel, Oliwia Bieda, Ewa Uliasz, Ewa Szmyd, Magdalena Szczurek, Kinga Korzec, Natalia Gierula, Aleksandra Kociuba. 

Aby wygrać należało wykazać się wiedzą na temat szeroko pojmowanej problematyki bezpieczeństwa w tym m.in. zasad ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, systemu instytucji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Trzeba było dobrze znać podstawy prawne ścigania i wykrywania przestępstw i wykroczeń, oraz posiadać podstawową wiedzę z zakresu kryminalistyki i kryminologii. Tematyka konkursu obejmowała także zagadnienia z obszaru podstaw ustroju RP, instytucji państwowych, instytucji Unii Europejskiej oraz organizacji międzynarodowych w odniesieniu do zadań zapewnienia bezpieczeństwa.

Laureaci wygrali bezpłatne studia w WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, bezpłatne miejsce w mieszkaniach uczelnianych oraz nagrody rzeczowe.

Święto jest ciekawą formułą działań profilaktycznych skierowanych do młodzieży. Jego celem jest m.in. ocieplenie wizerunku służb mundurowych, które w sposób naturalny kojarzą się młodzieży m.in. ze stosowaniem władztwa państwowego, a w mniejszym stopniu z funkcją służebną i profilaktyczną na rzecz społeczeństwa. Impreza pozwala rozszerzyć wiedzę młodych ludzi na temat współczesnych zagrożeń, pogłębić swoje zainteresowania oraz zweryfikować oczekiwania co do przyszłej edukacji czy pracy zawodowej w sektorze bezpieczeństwa.

W tegorocznej edycji wzięli udział przedstawiciele ponad 20 służb, instytucji i organizacji zajmujących się szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Przez cały dzień prezentowali swoje wyposażenie oraz umiejętności podczas prezentacji i pokazów dynamicznych.

W kampusie WSPiA można było zobaczyć pokazy m.in. ratownictwa podczas zdarzenia drogowego, ratownictwa chemicznego, oględzin oraz zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Uczestnicy imprezy zobaczyli symulację pola walki, pokaz wyszkolenia psów służbowych, przeszukania samochodu.

Mogli zapoznać się także z wyposażeniem Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej WSPiA. Dużą atrakcją była możliwość obejrzenia z bliska nowoczesnych wojskowych wozów bojowych oraz uzbrojenia wykorzystywanego przez służby mundurowe, m.in. była armatohaubica samobieżna 155 mm „KRYL”, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich pokazała „ROSOMAKI”, moździerz 120 mm „RAK” i pojazd terenowy „Skorpion”.

Podkarpacka Policja wystawiła patrol policji konnej, ambulans pogotowia ruchu drogowego, motocykl Harley Davidson. Pojawiło się także mobilne urządzenie do prześwietlania bagażu Krajowej Administracji Skarbowej. Straż Pożarna zaprezentowała pojazdy ratownictwa technicznego oraz rozpoznania zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych (jeden z dwóch w Polsce). Swoje pojazdy i wyposażenie wystawiła również m.in. Straż Graniczna, Służba Więzienna, 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej oraz WITD.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli żołnierze 82. Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych

Opiekun młodzieży: Zbigniew Moskal

Źródło: Naftówka

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd roku kierowcy muszą ustępować pieszym, ale nie wszędzie jest bezpieczniej. W Wielkopolsce więcej potrąceń na pasach
Następny artykułImigranci zatrzymani pod Nowym Dworem i Kuźnicą