Finał ogólnopolskiego konkursu o bł. Karolinie rozpoczął obchody 35. rocznicy beatyfikacji dziewicy i męczennicy. Do Zabawy, gdzie znajduje się sanktuarium bł. Karoliny przyjechali laureaci konkursu pod hasłem „Ty ścieżkę życia mi ukażesz”. Z całej Polski napłynęło ok. 500 prac plastycznych i poetyckich. W gronie laureatów są dorośli, dzieci i młodzież.
Piotr Jasiak napisał wiersz, który zajął pierwsze miejsce w kategorii dorosłych.
„Dzisiaj jest takie modne powiedzenie uwierzyć w siebie. W jednym wierszu napisałem uwierzyć w siebie, czy uwierzyć Bogu? Z Karoliną jestem związany od bardzo dawna, jej osobowość zafascynowała mnie kiedy byłem w szkole podstawowej. Powinna być ona wzorem dla młodych. Bł. Karolina pokazuje młodzieży jak kształtować swoje życie” – dodaje.
Pierwsze miejsce za wiersz, komisja konkursowa przyznała Paulinie Jurczak ze szkoły podstawowej w Woli Radłowskiej.
„Karolina jest dla mnie bardzo ważną osobą. Ja napisałam wiersz. Uważam, że powinniśmy pamiętać o tym, że kiedyś, w takiej małej miejscowości jak Wał – Ruda żyła, mieszkała bł. Karolina, która w swoim krótkim życiu starała się innym przybliżyć Boga. Piszemy wiersze, malujemy obrazy, żeby nikt nigdy o Niej nie zapomniał” – podkreśla.
Alicja Lelek ze szkoły podstawowej w Zalipiu też napisała wiersz i zajęła trzecie miejsce.
„To wiersz o tym jaką drogę przebyła bł. Karolina kiedy uciekała przed żołnierzem, bo chciała zachować czystość, żeby pójść do nieba. To bardzo ciekawa postać, ukazuje ważne cnoty” – mówi uczennica.
Natalia Krawczyk ze szkoły w Łoponiu zajęła pierwsze miejsce w konkursie plastycznym w kategorii klas najmłodszych.
„Idę drogą z bł. Karoliną, wracamy z kościoła. Gdzie idziemy? Do nieba, to moja patronka” – powiedziała.
Nagrody wręczali kurator oświaty Barbara Nowak i bp Stanisław Salaterski.
„Ta forma propagowania kultu jest cenna, być może wcześniej doczekamy się informacji o cudzie, który otworzy bramę do kanonizacji bł. Karoliny. Wczoraj byłem na rozpoczęciu działalności Przedszkolnego Koła Caritas w Tymowej. Jest ono dedykowane bł. Karolinie. Tym bardziej taka forma konkursu znanego w całej Polsce jest cenna. Popularność Karoliny można zauważyć podczas sakramentu bierzmowania, bo młodzi przyjmują to imię. Ponadto biskupi z rożnych diecezji pytają o relikwie Błogosławionej i o rozwój kultu” – dodaje biskup.
Była to już dziewiętnasta edycja konkursu „Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem” – mówi dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Radłowskiej Jadwiga Bieś.
„Prace napłynęły z 12 województw. Mamy 93 laureatów z Małopolski, Podkarpacia, Śląska” – wylicza.
Organizatorami konkursu byli Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Radłowskiej.
Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Mimo młodego wieku i braku specjalistycznego wykształcenia prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia religijnego. Należała do stowarzyszeń religijnych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości, gdy została utworzona nowa parafia w Zabawie. Uczyła katechizmu dzieci z wioski, organizowała dla nich zajęcia, przygotowywała do przyjęcia Komunii św. chorych współmieszkańców. Pomagała w prowadzeniu prywatnej biblioteki wujowi Franciszkowi Borzęckiemu, umożliwiała dorosłym dostęp do literatury religijnej.
Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych, odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę. Swoją postawą zdobyła powszechne uznanie i szacunek wśród współmieszkańców, którzy mówili, że jest „pierwszą duszą do nieba”.
Zginęła heroicznie, broniąc godności i honoru 18 listopada 1914 r., gdy została zaatakowana przez rosyjskiego żołnierza, który w bestialski sposób ją zamordował.
Jan Paweł II beatyfikował Karolinę Kózkównę 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS