Dla klientów z Niemiec i Wielkiej Brytanii dochodzi jeszcze kwestia braku różnic kulturowych oraz korzyści wynikające z bliskiej strefy czasowej. Sukces polskich Software House’ów najlepiej obrazuje amerykański serwis Clutch. W jego bazie znajduje się ponad 800 podmiotów z Polski. W Niemczech jest ich niewiele ponad 400, a jeszcze mniej u naszych południowych sąsiadów – w Czechach funkcjonuje około 100 takich podmiotów. Można śmiało powiedzieć, że branża usług IT w Polsce to żyła złota, ponieważ naszych programistów łaknie cały świat.
Mit budowania start-upów od zera, najlepiej w garażu, wciąż ma się w Polsce nieźle. Ty twierdzisz jednak, że można je budować lepiej, szybciej, mądrzej i …hurtowo.
Riku Aisikanen, znany inwestor mawiał, że nie ma nic prostszego niż założenie firmy i nic trudniejszego niż jej zbudowanie. To nie jest tak, że z przedsiębiorczością się rodzimy. To sztuka, której trzeba się nauczyć. Potrzebujemy tylko dostępu do wiedzy. Niezbędne jest rozumienie potrzeb klientów, wyczucie biznesowe, umiejętność znajdowania odpowiednich osób, z którymi warto budować firmę. Poza tym stworzenie start-upu opiera się przede wszystkim na innowacyjnym pomyśle, o który coraz trudniej. Zakładając jednak, że mamy już ten przełomowy pomysł, to nadal nie jest wszystko. Potrzebna jest jeszcze strategia, umiejętności sprzedażowe, sprawny marketing i finansowanie. Stworzenie tego wszystkiego i doprowadzenie firmy do poziomu, w którym będzie przynosiła realne zyski, wymaga ogromnego wysiłku i zaangażowania. A i tak niewielu się udaje. Bez odpowiednich badań i wcześniejszych przygotowań trudno o sukces. Warto też wspomnieć, że według raportu Startup Poland ”Polskie Startupy 2021” ponad połowa analizowanych start-upów działa do 2 lat, natomiast mniej niż co piąty dłużej niż 5-10 lat. Zdecydowanie łatwiej jest, mając już sprawdzone konkretne rozwiązania, które można z powodzeniem stosować w kolejnych firmach. Znacznie obniża to ryzyko niepowodzenia i ogranicza nakłady pracy oraz potrzebne finansowanie na start.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS