Mecz zaczęli w maju, skończyli w czerwcu. Pierwszy set, który Rafael Nadal wygrał 6:2 trwał 51 minut. W drugiej partii Novak Djoković przegrywał już 0:3, ale nagle zaczął grać po prostu wyśmienicie i w moment z 0:3 zrobiło się 4:3 dla Serba. Mimo że Nadalowi udało się jeszcze wygrać gema na 4:4, to ostatnie dwa padły łupem Djokovicia, który wygrał seta 6:4.

Ile zarabia Iga Świątek? To fenomen sportowy, ale też marketingowy [Studio Biznes]

Szał na meczu Nadal – Djoković. Serb wybuczany, kibic krzyknął: Przestań grać

W trzecim secie znowu oglądaliśmy kolejne zwrot sytuacji. Zawodnicy grali równo, ale w kluczowych momentach Djoković zaczął popełniać proste błędy i przegrał swoje podanie w pierwszym i piątym gemie, a całą partię 2:6.

Ostatecznie, po 4 godzinach i 12 minutach oraz wielu niesamowitych zwrotach akcji Nadal pokonał Djokovicia 6:2, 4:6, 6:2, 7:6(4) i awansował do półfinału French Open. – To był naprawdę trudny mecz. Novak jest jednym z najlepszych tenisistów w historii, aby wygrać z nim, jest tylko jedna metoda: grać swój najlepszy tenis od pierwszego do ostatniego punktu. To dla mnie najważniejszy turniej w karierze, najważniejszy kort. Wygrana tutaj znaczy wszystko – powiedział po meczu Nadal, który celuje w 14. tytuł w Paryżu.

I dodał: – W Rzymie nie miałem ze sobą lekarza. Tutaj go mam i wiele na tym zyskuję. Robię wszystko, co w mojej mocy, aby zagrać w tym turnieju w jak najlepszych warunkach.

– Co mogę powiedzieć… Po prostu Rafa był w stanie przenieść swój tenis na wyższy poziom w tych szczególnych momentach, szczególnie na początku wszystkich setów, z wyjątkiem czwartego. Miałem swoje szanse, ale nie wyszło. Nadal pokazał, dlaczego jest świetnym mistrzem, pozostając psychicznie twardym do samego końca. Zasłużył na triumf – odpowiedział Serb.

Nie był to najdłuższy mecz w historii rywalizacji Nadala z Djokoviciem. Obaj panowie najdłużej grali w 2012 roku w finale Australian Open. Ich mecz trwał wtedy 5 godzin i 53 minuty.

Iga Świątek i urodzinowy tortRoland Garros pamiętał o urodzinach Igi Świątek. Dostała nie tylko tort

Z kim Nadal zagra półfinał?

Nadal w półfinale zagra z Alexandrem Zverevem, który we wtorek pokonał Carlosa Alcaraza 6:4, 6:4, 4:6, 7:6(7). W pozostałych ćwierćfinałach czekają nas mecze Caspra Ruuda z Holgerem Rune oraz Andrieja Rublowa z Marinem Ciliciem.