Od poniedziałku w UK ważność straciły wszystkie papierowe części prawa jazdy. Dane na nich zawarte znajdują się w specjalnej bazie danych, a kierowcy muszą w pewnych sytuacjach generować unikalny kod z sieci. Niestety, już pierwszego dnia strona internetowa przestała działać, co wywołało wśród kierowców prawdziwą furię.
Zobacz także:
Jak już informowaliśmy na POLEMI, od 8 czerwca w UK nie obowiązuje papierowa, dodatkowa część do prawa jazdy. Od teraz wszystkie zawarte na niej dane znajdują się w wirtualnej bazie danych.
Niestety, takie rozwiązanie sprawia, że w pewnych sytuacjach kierowcy muszą generować unikalny kod ze strony internetowej DVLA. Jest on potrzebny m.in. podczas wynajmowania pojazdu. Jak można się było spodziewać, już pierwszego dnia serwer www padł, a kierowcy nie mieli dostępu do strony, a tym samym nie mogli legalnie wynająć pojazdu. DVLA zobowiązało się do naprawienia usterki i znalezienia rozwiązania zastępczego, na wypadek takich sytuacji.
Tymczasem na stronie Metro.co.uk brytyjscy dziennikarze opracowali zwięzły poradnik z pytaniami dotyczącymi wprowadzonych w poniedziałek zmian. Okazuje się, że dokonana przez DVLA zamiana wywołała spore zamieszanie wśród kierowców w UK. Jak wynika z ich informacji, unikalny kod, który kierowcy masowo generowali w poniedziałek, nie zawsze jest potrzebny podczas wynajmu pojazdu, zwłaszcza za granicą. Jedynie 1/3 firm sprawdza bowiem zapisy na prawie jazdy, innym wystarcza jedynie dowód tożsamości, który potwierdzi nasze podstawowe dane.
DVLA radzi, aby na wszelki wypadek zabierać ze sobą nieważną już papierową część prawa jazdy. W sytuacjach takich, jak w poniedziałek, niektórym z firm okazanie tego dokumentu może wystarczyć.
Co więcej, w rozmowie z Metro przedstawiciele DVLA przekonują, że zmiana wyjdzie wszystkim na dobre. Tylko w 2014 roku ponad 440 tysięcy osób zgłosiło zagubienie papierowej części prawa jazdy. Za wyrobienie duplikatu każdy z nich musiał zapłacić 20 funtów. Tego problemu już nie będzie.
Paweł Sikorski / POLEMI.co.uk
Fot.: wavebreakmedia / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS