A A+ A++

Tydzień temu sekretarz stanu Siemtje Moeller (SPD), wypowiadając się w imieniu ministerstwa obrony, przekonywała, że Niemcy nie mogą dostarczyć Marderów z powodu “decyzji podjętej przez NATO” – przypomina “Bild”. Dziennik, pytając bezpośrednio w siedzibie NATO, zweryfikował wypowiedź niemieckiej minister jako “kłamstwo”.

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Niemieckie media krytykują Olafa Scholza

SPD – partia kanclerza Olafa Scholza i minister obrony Christine Lambrecht – szybko się z tego wycofało, przekonując że chodziło o “uzgodnienie nieformalne” w ramach Sojuszu.

“Ale to także nie było prawdą” – podkreśla “Bild”, który poprosił o potwierdzenie szefa litewskiego MSZ Gabrieliusa Landsbergisa. Landsbergis stanowczo zaprzeczył, aby podczas spotkań NATO miało być podjęte jakiekolwiek, nawet nieformalne, porozumienie o niedostarczaniu zachodnich czołgów bądź wozów bojowych Ukrainie.

“Nie było mowy o takim porozumieniu”

Wolfgang Hellmich, rzecznik SPD ds. polityki obronnej, chcąc uwiarygodnić narrację swojej partii, stwierdził w czwartek, że parlamentarna komisja obrony została już “w pełni poinformowana w połowie maja” o sprawie. “To było już trzecie kłamstwo w kwestii czołgów” – wylicza “Bild”.

Szefowa komisji obrony Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP), podkreśliła, że sprawa ta nie była omawiana na jej forum. Potwierdziła to jej koalicyjna koleżanka Sara Nanni (Zieloni), zasiadająca w tej samej komisji. – Byłam tam i nie było mowy o takim porozumieniu – przekazała.

ZOBACZ: Niemieckie czołgi dla Polski. “Rozmowy stanęły w martwym punkcie”

Jak podkreśla “Bild”, całą sytuację komplikuje dodatkowo fakt, że istnieje również spór między kierowanym przez SPD ministerstwem obrony a MSZ, będącym w rękach Zielonych. “Najwyraźniej ani szefostwo Zielonych, ani MSZ nie wiedzieli nic o rzekomym porozumieniu z NATO” – zauważa “Bild”.

Jak podkreśla dziennik, także brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss i jej czeski odpowiednik Jan Lipavsky zaprzeczyli po spotkaniu w Pradze w ostatni piątek, jakoby w NATO istniały ustalenia o niedostarczaniu ciężkiej broni na Ukrainę. “Wsparcie militarne dla władz w Kijowie pochodzi od poszczególnych państw, nie jest wynikiem wspólnych ustaleń członków zachodniego sojuszu obronnego” – podkreślił Lipavsky.

dk/PAP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTeatr Ziemi Rybnickiej: Opera & Balet w Kinie. Stanisław Moniuszko „Halka”
Następny artykułLotnicze turbulencje