Znak P-21 oznacza takie miejsca na drodze, które zgodnie z przepisami prawa drogowego powinny być omijane przez kierowców. Niektórzy, widząc skośne pasy wyznaczające powierzchnię wyłączoną z ruchu, czyli znak P-21, traktują ją jak przestrzeń idealnie nadającą się do wyprzedzana, zatrzymania czy zaparkowania. Tymczasem nie jest to ani bezpieczne, ani legalne.
P-21 należy do znaków drogowych poziomych i jest to przestrzeń wyłączona z ruchu, wyznaczana poprzez równoległe względem siebie linie, namalowane ukośnie do toru jazdy pojazdów, otoczone linią krawędziową ciągłą szeroką P-7b. Obecność tej linii sygnalizuje, że nie wolno wjeżdżać do tej strefy ani zatrzymywać w niej auta, a choćby najechanie jest już wykroczeniem.
Czytaj więcej
Takie są mandaty od Nowego Roku. Pełna wersja taryfikatora 2022
Od dzisiaj, 1 stycznia 2022 r., obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Ważne dla kierowców i pieszych rozporządzenie z listą naruszeń przepisów ruchu drogowego oraz odpowiadających im grzywien ogłoszono w ostatniej chwili – dwa dnia przed wejściem w życie. Publikujemy pełną tabelę – załącznik do rozporządzenia.
Wyłączenie powierzchni z ruchu ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa kierującym czy pieszym – znak P-21 może informować o dokładnym torze jazdy pojazdów, oddalać tor jazdy od przeszkód znajdujących się na jezdni, korygować przebieg krawężnika, zastępować wysepkę wyodrębnioną z jezdni albo ją uzupełniać.
Znak P-21 często można spotkać przed lub za wysepką dla pieszych, na skrzyżowaniach czy przy wyjazdach z posesji. Dlatego nierespektowanie tego znaku drogowego może oznaczać, że zasłonimy widoczność przejścia dla pieszych albo utrudnimy innym kierującym włączanie się do ruchu. Są sytuacje, gdy kierujący nie mają świadomości, że właśnie wjechali na miejsce wyłączone z ruchu lub zatrzymali się na nim. Czasem dostrzeżenie go może być utrudnione, na przykład przy mocno zniszczonej nawierzchni, w nocy lub w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, gdy droga zasypana jest śniegiem.
W takich okolicznościach być może unikniemy mandatu, jednak nie mają one wpływu na ryzyko zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu, kiedy … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS