A A+ A++

Założony w brytyjskim Basildon pod koniec lat 70. zespół przez lata wyznaczał trendy w muzyce elektronicznej na świecie i na stałe wpisał się do historii muzyki takimi utworami, jak „Enjoy The Silence”, „Personal Jesus” czy „Just Can’t Get Enough”.

W dalszej części oświadczenia czytamy: „Fletch miał prawdziwe serce ze złota i był zawsze, kiedy potrzebowałeś wsparcia, ożywionej rozmowy, zdrowego śmiechu lub zimnego kufla piwa. Nasze serca są z jego rodziną. Prosimy o bycie z nimi myślami i poszanowanie ich prywatności w tym trudnym czasie”.

Fletcher pozostawił żonę Grainne, z którą był żonaty przez prawie 30 lat, oraz dwoje dzieci, Megan i Joe.

Fletcher: „Jestem tym wysokim facetem w tle”

Fletcher urodził się w 1961 r. w Nottingham i przeniósł się do Basildon, gdzie pod koniec lat 70. wraz z Martinem Gore’em i Vincem Clarke’em założył zespół Composition Of Sound. Po przyjęciu do zespołu wokalisty Dave’a Gahana zmienili nazwę na Depeche Mode (nazwę zaproponował Gahan, zainspirowany francuskim magazynem mody). Od tamtej pory czterech muzyków zyskało szerszą rozpoznawalność.

Wraz z odejściem Clarke’a Gore został głównym autorem utworów, a po dołączeniu Alana Wildera brzmienie zespołu przybrało ciemniejsze, bardziej gotyckie brzmienie. Na przełomie lat 80. i 90. odnieśli ogromny międzynarodowy sukces.

„Fletch” występował na wszystkich albumach studyjnych Depeche Mode, w tym „Songs Of Faith And Devotion” z 1993 i „Ultra” z 1997 r., które trafiły na pierwsze miejsce na listach albumów w Wielkiej Brytanii.

Nie będąc wokalistą ani głównym autorem piosenek, w późniejszych latach Fletcher często był często uważany przez fanów za menedżera zespołu, dbającego o biznesową stronę grupy, która sprzedała ponad 100 mln płyt na całym świecie. W 2013 r. powiedział w jednym z wywiadów, że jest „tym wysokim facetem w tle, bez którego ta międzynarodowa korporacja o nazwie Depeche Mode przestałaby działać”.

W filmie dokumentalnym „101” reżysera D.A. Pennebakera z 1989 r., który przedstawiał 101 dni zespołu w trakcie trasy Music For The Masses, Fletcher wypowiadał się o swojej roli jeszcze skromniej: „Martin jest autorem piosenek, Alan jest dobrym muzykiem, Dave jest wokalistą, a ja się obijam”.

Wilder odszedł z grupy w 1995 r. W 2020 roku zespół został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.

Depeche Mode podczas występu w Berlinie (2018). W tle na klawiszach Andrew Fletcher.


Depeche Mode podczas występu w Berlinie (2018). W tle na klawiszach Andrew Fletcher.

Fot.: Zuma Press

„Fletch był tym, który wierzył w tę całą starą bandę”

Jednym z pierwszych artystów, którzy oddali hołd zmarłemu muzykowi, był Lol Tolhurst, członek-założycie. W młodości nasze losy były bardzo podobne. Jestem sercem z jego rodziną kolegami z zespołu i fanami DM”.

Piosenkarka Yazoo Alison Moyet, która nagrywała w tej samej wytwórni co Depeche Mode, napisała, że ​​znała Fletchera od dzieciństwa: „Właśnie się dowiedziałam. [Znam się] odkąd byliśmy dziesięciolatkami. Ta sama okolica. Koledzy z klasy. Był tym, który wierzył w tę całą starą bandę, a oni wraz z nim. Fletch, brak mi słów”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBochnia. Rozrywkowe Warsztaty Orkiestrowe z Wojciechem Zwierniakiem
Następny artykułRekordy i medale