A A+ A++

Placówka wsparcia dziennego działająca przy ulicy 16 Stycznia w Końskich w ostatnim czasie została mocno dotowana ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Dzięki finansowemu wsparciu jednostka została  doposażona – między innymi w nowoczesne gogle VR. 

REKLAMA


Placówka wsparcia dziennego należy do struktur Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, a korzysta z niej około 60 uczniów szkół prowadzonych przez gminę Końskie –„Przekazujemy dzisiaj sprzęt ufundowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na potrzeby organizacji zajęć o charakterze terapeutycznym. Jest to sprzęt, który wydaje się być niezbędnym do prowadzenia tych zajęć, bowiem znaczna część tych dzieci pochodzących z rodzin alkoholiczych czy dysfunkcyjnych ma różnego rodzaju dysfunkcje rozwojowe. Jest potrzeba skorygowania tych dysfunkcji, potrzeba bieżącej aktywizacji dzieci w różnych obszarach terapeutycznych, a tym samym za kwotę ponad 27 tysięcy złotych ufundowaliśmy sprzęt, który będzie służył do realizacji codziennych zajęć” – tłumaczy Krzysztof Jasiński, zastępca burmistrza miasta i gminy Końskie.

Miejsce wsparcia potrzebujących dzieci z regionu pracuje codziennie i spełnia niezwykle ważne cele społeczne –„Ta placówka powstała w latach 90-tych. Była wtedy wynikiem potrzeb ze względu między innymi na to, że coraz więcej dzieci w naszych placówkach oświatowych to były dzieci mające różne dysfunkcje. Te dzieci pochodzą z rodzin niewydolnych wychowawczo, często alkoholiczych. W związku z tym te dysfunkcje wymagają specjalnej korekty i oddziaływania przez terapeutów, którzy prowadzą zajęcia. Funkcjonowanie placówki jest finansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, czyli jeśli gminna komisja wydaje zezwolenie na sprzedaż alkoholu to określona wartość procentowa jest przekazywana na rzecz tych działań. Przypomnę, że jednym z bardzo istotnych elementów realizowanych przez gminną komisję, w tym również przez tę placówkę wsparcia dziennego, to szeroko pojęta profilaktyka, która w naszych placówkach według mojej oceny funkcjonuje w sposób prawidłowy” – dodaje burmistrz Jasiński.

REKLAMA

Przekazany sprzęt doposażył jednostkę. Pomaga on w terapii i rozwoju najmłodszych –„Istotą takiej sali jest umożliwienie wychowankom kontaktu z różnymi zjawiskami oraz doznaniami za pomocą wszystkich zmysłów. Sala doświadczania świata służy do stymulacji układu nerwowego oraz dostarczania mu odpowiednich bodźców, które pozytywnie wpływają na spostrzegawczość, pamięć, uwagę, koncentrację, uczenie się i aktywność fizyczną” – mówi nam Dagmara Zatorska, koordynator Placówki wsparcia dziennego.

Zakupione pomoce dydaktyczne używane są przede wszystkim w formie zabawy. Dzięki długotrwałej terapii przy ich pomocy u dzieci poprawiają się takie takie czynniki jak aktywność fizyczna, pamięć, spostrzegawczość, uwaga czy uczenie się –„To są różne przedmioty. Przede wszystkim lustro logopedyczne, które służy i pomaga w zajęciach logopedycznych i zabawach rozwijających samoświadomość. Używamy również drabiny świetlnej, która ma na celu prowokowanie dźwięków i poznawanie zależności między dźwiękiem, barwą, a wrażeniami wzrokowymi. Mamy też domek sensoryczny, gdzie dzieci mogą się wyciszyć, uspokoić, pomyśleć o swoich problemach. To kryjówka dla nich przed lękami, emocjami, wyciszenie się i nawet nabranie pozytywnych bodźców” – opowiada Dagmara Zatorska.

Placówka otrzymała także wannę sensoryczną pozwalająca stymulować wszystkie zmysły, panele sensoryczne,  gry poprawiające koordynację ruchową takie jak piłkarzyki, bilard, czy cymbergaj. Hitem wśród uczestników zajęć w placówce są zaś gogle VR wraz z padami, które pozwalają im przenosić się do zupełnie innej rzeczywistości –„Ważnym jest by pracować z dziećmi na urządzeniach zorientowanych na doświadczeniu i wychodzącym naprzeciw młodemu, cyfrowemu pokoleniu. Dzięki temu, że mogą pracować z goglami VR mogą grać w gry, zwiedzać różne ciekawe miejsca, uczyć się różnych przedmiotów. Inaczej zdobywają informacje, inaczej je zapamiętują dzięki takim stymulacjom wirtualnym” – tłumaczy Zatorska.

Sprzęt przekazany przez wiceburmistrza Krzysztofa Jasińskiego i zakupiony ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych już służy w terapii dzieci uczęszczających do placówki.

Zdjęcia:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Le Figaro”: Gorzkie życie ukraińskich uchodźców w Rosji
Następny artykuł“Frog” wciąż siedzi w angielskim areszcie. Kiedy trafi do Polski?