Trzy dni spektakli teatralnych, a także wystawa, koncert, warsztaty. Tak będą wyglądały XII Ogólnopolskie Prezentacje Teatrów Poszukujących o Nagrodę im. Tadeusza Kantora Kantoralia. Zaczynają się w piątek, 28 maja, a zakończą w niedzielę, 30 maja.
Wielopolskie przeglądy mają swoją historię i rangę. Od lat propagują wśród młodzieży i dorosłych sztukę Tadeusza Kantora, artysty urodzonego w Wielopolu Skrzyńskim, założyciela Teatru Cricot 2, malarza, scenarzysty i reżysera. W prezentacjach uczestniczą amatorskie grupy teatralne z całej Polski, zajmujące się teatrem niekonwencjonalnym, poszukującym, inspirowanym sztuką Kantora.
Tegoroczne Kantoralia rozpoczynają się wernisażem fotografii teatralnej „Teatr w Kadrze” Damiana Budziwojskiego, jednego z czołowych fotografów regionalnych, portrecisty, dokumentalisty otaczającej rzeczywistości i wydarzeń. Artysta fotografuje koncerty, spektakle teatralne, wydarzenia kulturalne. Jest twórcą autorskich projektów fotograficznych. Publikuje w lokalnych mediach. Laureat konkursów fotograficznych. Współpracuje z regionalnymi instytucjami kultury. „Teatr w kadrze” jest wystawą, która obrazuje i podsumowuje dorobek artysty, pracę aktorów podczas prób, intymne sytuacje za kulisami i premierową scenę teatralną.
Gościnnie podczas prezentacji wystąpi „Latający Teatr Kantorowi” ze spektaklem „Kantor tu jest” w reżyserii Magdaleny Miklasz.
Co by było, gdyby przedmiotom Kantora dać głos? Czy mogą opowiedzieć swoją historię o słynnym Teatrze Cricot 2 i o związku z jednym z najbardziej rewolucyjnych artystów polskiego teatru? Jaki obraz wyłoni się z relacji Deski, Krzesła, Worka jutowego, Karabinu, Manekina, Szalika, Rowerka – aktorów tak istotnych dla Kantora. Czy przedmioty mają prawo do własnej opowieści? Podczas tygodniowego warsztatu grupa niezależnych artystów, przybywając do Wielopola Skrzyńskiego latem 2021 r. próbowała doświadczyć i zobaczyć teatru Tadeusza Kantora z perspektywy jego słynnych obiektów. Eksperyment się powiódł, a jego efekt będzie można zobaczyć oglądając spektakl „Kantor tu jest”.
W sobotę przed publicznością wystąpi awangarda polskiej muzycznej sceny młodzieżowej Wieża Bajzel. Trzy kobiety: Miruna Chypś (wokal, bas elektroniczny), Katarzyna Garncarek (gitara, piano, chórek), Aleksandra Siemieniuk (gitara) tworzą zespół, o którego sile decydują kobiece umysły, ręce i struny głosowe. Przyjaźnią się i spędzają razem czas. Połączyły je fale i muzyka. Grają, śpiewają, czasem krzyczą i rapują. Łączą porządek z bajzlem, plus z minusem oraz dżing z dżangiem, bo czują, że na styku gatunków dzieją się najciekawsze rzeczy.
Teatr Kantor Wymiany Myśli zaprezentuje spektakl „Kto ocali. Opowieści z Wielopola” w reżyserii Moniki Adamiec. Dlaczego i czy na pewno Nepomucen obraził się na Wielopole? Jak silny jest kult maryjny, kiedy odbywa się wyprawa z Meusem na cmentarz choleryczny? Pożar kina, wspomnienia o bliskich osobach i współczesne opowieści, to wątki nawiązujące do historii tradycji „wiecznego miasteczka”. Nie brakuje też nawiązań do dzieciństwa, zabaw i wierszy oraz fragmentów pism Tadeusza Kantora. Spektakl „Kto ocali. Opowieści z Wielopola” w poetycki sposób nawiązuje do historii mieszkańców Wielopola Skrzyńskiego, opowiada o ważnych dla społeczności sprawach i zdarzeniach. A zarówno młodzi aktorzy, jak i ich rówieśnicy, mają okazję przejrzeć się w tych wspomnieniach i na chwilę zatrzymać się, żeby uszanować przeszłość. Spektakl przygotowany jest w szczerości i z uważnością, za autorskim scenariuszem i muzyką na żywo zaprasza widzów do wspólnej opowieści o nas samych. Teatr Kantor Wymiany Myśli działa w Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim. Tworzą go Milena Wójcik, Magdalena Świętoń, Ilona Adamczyk, Roksana Armata, Klaudia Pokrycka, Kamila Pokrycka, Martyna Krajewska, Lara Szkotnicka, Julian Maziarz.
Teatr Terminus A Quo wykorzystuje eksperymentalne formy pracy scenicznej oparte na doświadczeniach Jerzego Grotowskiego, Józefa Szajny i Tadeusza Kantora. Na przestrzeni 46 lat swojej działalności grupa ma za sobą ponad 200 premier. Są to zarówno spektakle autorskie jak
i adaptacje sceniczne poezji oraz działania performatywne. Zespół rokrocznie przygotowuje też spektakle uliczne i widowiska plenerowe, często nawiązujące do lokalnych tradycji, świąt
i uroczystości. Na Kantoralich wystapi ze spektaklem „GO”.
Kantoralia są niezwykłym wydarzeniem na podkarpackiej mapie artystycznej i przyciągają do Wielopola Skrzyńskiego artystów z całej Polski oraz tłumy widzów na wystawiane spektakle, akcje happeningowe, performatywne oraz warsztaty teatralne. W tym roku zaplanowano zwiedzanie wystaw kantorowskich, spotkania tematyczne i projekcje filmowe w Kantorówce Ośrodku Dokumentacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora oraz spacer historyczny po Wielopolu „Śladami Tadeusza Kantora. Wielopole Skrzyńskie dawne, galicyjskie, dwukulturowe miasteczko” a także wydanie bieżącej, festiwalowej gazetki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS