A A+ A++

Czołówka bogaczy to Europa Zachodnia

Podium najwyższych zarobków, spośród dostępnych 127 państw, zajmują kraje Europy Zachodniej. Odpowiednio od trzeciego miejsca – Luksemburg, Szwajcaria i Niemcy. W tych państwach miesięczne zarobki przekraczają 5 tys. liczone parytetem siły nabywczej (PPP – purchasing power parity, za pomocą parytetu siły nabywczej przelicza się waluty w taki sposób, aby ustalić ich rzeczywistą siłę nabywczą). Polska plasuje się w tym zestawieniu na 30. miejscu. Z kolei na drugiej stronie skali mamy państwa Afryki Zachodniej na czele z Senegalem i Sierra Leone – gdzie zarobki nie przekraczają 1 PPP.

– Z punktu widzenie ekonomicznego ciężko jest odpowiedzieć na pytanie, co znaczy być bogatym w danym państwie. Można oczywiście mierzyć bogactwo skalą zarobków, ale istotny jest tutaj punkt odniesienia – wyjaśnia Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. – Dla Marokańczyka statystyczny Polak będzie bogaty, ale dla Brytyjczyka biedny. Najprościej jednak powiedzieć, że bogaty jest ten, który zgromadził określony majątek, a przybliżeniem tych możliwości gromadzenia majątku będą wynagrodzenia – dodaje.

Kilka tysięcy dolarów wystarczy, aby być bogaczem?

Paula Kukołowicz z działu strategii Polskiego Instytutu Ekonomicznego zaznacza, że dochody najbogatszych gospodarstw domowych w Polsce są znacznie poniżej średniej państw OECD. Jeżeli uwzględnimy różnice w koszach życia i poziomie cen między państwami, to aby trafić do grona najbardziej zasobnych Polaków, miesięczny dochód w przeliczeniu na członka rodziny musi przekraczać wartość 2,9 tys. dolarów międzynarodowych.

– W przeliczeniu na polskie złote daje to kwotę 5 tys. zł na głowę w rodzinie – wylicza ekspert. – W 23 państwach OECD granica przynależności do najbardziej zasobnych osób znajduje się wyżej niż w Polsce. W Austrii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Norwegii i Luksemburgu dochody najbogatszych są przeszło dwa razy wyższe niż w Polsce. Dla przykładu w Szwajcarii członkowie najbogatszych rodzin dysponują dochodem wynoszącym powyżej 7,6 tys. dolarów międzynarodowych na głowę – dodaje.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBEŁŻEC Stracił prawo jazdy. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności
Następny artykułUczennica III LO laureatką ogólnopolskiego konkursu historycznego [ Szkoły i uczelnie ]