A A+ A++

Pomnik chwały w Brzegu / fot. archiwum

Od wielu lat w publicznej dyskusji pojawia się temat likwidacji posowieckiego monumentu w Brzegu. Społecznych inicjatyw w tym zakresie było wiele, podobnie jak deklaracji lokalnych władz o jego wyburzeniu. W marcu br. do brzeskiego magistratu wpłynęły dwie petycje ws. demontażu tzw. pomnika „hydraulika”, a pokłosiem tych społecznych sygnałów była dzisiejsza (26.05) uchwała Rady Miejskiej Brzegu, którą wyrażono wolę zniesienia pomnika usytuowanego u zbiegu ulicy Oławskiej i Wrocławskiej.


Przypomnijmy, że już w 2014 roku z inicjatywą obywatelską usunięcia posowieckiego pomnika i ustawieniu w jego miejsce rzeźby Mieszka I, wyszedł pan Eugeniusz Kroczak. Mieszkaniec Brzegu skierował wówczas pisma w tej sprawie do władz miejskich i powiatowych. Kilka lat później pomnik „hydraulika” – nazywany tak ze względu na konstrukcję rurową – trafił pod lupę Instytutu Pamięci Narodowej. Niemal równolegle w Sejmie trwały prace nad nowelizacją Ustawy o zakazie propagowania komunizmu, co dodatkowo miało być „zielonym światłem” do likwidacji pomnika upamiętniającego tzw. polsko – radzieckie braterstwo broni.

W kwietniu 2021 roku dość ostro do bierności burmistrza Brzegu i ówczesnego wojewody opolskiego odniósł się przewodniczący rady powiatu brzeskiego. Janusz Jakubów w jednej z audycji Radia Opole brak likwidacji pomnika nazwał: „świadectwem tego, że długie ramię Moskwy jednak w Brzegu jeszcze ciągle jest obecne”.

W marcu br., do Urzędu Miasta w Brzegu wpłynęły dwie petycje w sprawie posowieckiej, propagandowej „pamiątki”, a jednym z autorów był pan Michał Skorupa. Mieszkaniec Brzegu wystosował do burmistrza i przewodniczącej rady miejskiej petycję, w której nie tylko przypomniał o poprzednich inicjatywach obywatelskich, ale także argumentował  konieczność rozbiórki pomnika bieżącymi wydarzeniami.

Wspomniane petycje zostały skierowane do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji działającej przy Radzie Miejskiej Brzegu. Komisja przeanalizowała dokumenty związane z tą sprawą, co w konsekwencji pozwoliło na przygotowanie uchwały, którą radni niemal jednogłośnie podjęli (14 głosów za, 2 wstrzymujące się, 0 przeciw) i wyrazili wolę zniesienia kontrowersyjnego pomnika.

Należy dodać, że przyjęta uchwała nie rozwiązuje problemu finansowego, bo sama rozbiórka nadszarpniętego zębem czasu monumentu ma kosztować wg. posiadanego przez Gminę Brzeg kosztorysu z 2018 roku aż 400 tys. złotych. Czy i kiedy pomnik zniknie, wciąż nie wiadomo.   

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObiecujący hokeista trafi do drużyny JKH GKS Jastrzębie
Następny artykułOświęcim. Partnerskie Kerpen z pomocą Ukrainie