Pomaganie (jest) Sztuką… to cykl autorstwa Andrzeja Słoniny, realizowany we współpracy z naszą Telewizją od stycznia 2022 roku. Od dawna wiadomo, że sztuka ma działanie terapeutyczne, a teraz sztuka będzie mieć dodatkową moc – czynienia dobra.
Pomaganie (jest) Sztuką to cykl o charytatywnych działań. Dzieła sztuki przekazywane co miesiąc na przez lokalnych artystów na licytacje z których środki wesprą wybraną osobę, osoby, rodzinę potrzebujące wsparcia.
Cieszy nas bardzo realizacja pomysłu społecznika o wielkim sercu, artysty, nauczyciela, animatora kultury, Andrzeja Słoniny z Bogdanówki. Jest to idea, która od lat bliska jest naszej telewizji. Z jednej strony promocja lokalnych twórców i ich prac, z drugiej strony wspieranie potrzebujących z naszego regionu. Cykl ma charakter charytatywny, a jego hasłem przewodnim jest pozdrowienie ojców Franciszkanów: „Pokój i dobro.”
Udział w projekcie jest otwarty. Każdy może się dołączyć m.in. poprzez udział w licytacji, podpowiedzi Kto potrzebuje pomocy czy też dostarczenia do nas swojego dzieła na licytację!
Kto tworzy projekt i jaka jest rola?
- Pomagający Artysta, co miesiąc inny, przekazuje dzieło.
- Wspierany: osoba, osoby, rodzina wybierana co miesiąc inna. Do której trafią środki z licytacji.
- Licytujący Dzieło, każdy Kto weźmie udział w licytacjach. Wśród nich wygrywający Licytację – „Wspierający.”
- Promotor cyklu – Myślenice iTV.
Maj 2022 – piąty odcinek cyklu
Pomagający Artysta: Józef Słonina – rzeźbiarz, urodził się w Bogdanówce w 1956 roku, mieszka i pracuje w Pcimiu.
Artysta rzeźbą zajmuje się od piętnastu lat. Najczęściej wykonuje figury świętych i anioły w drewnie lipowym. Chętnie sięga także po tematykę nawiązującą do pracy na roli, np., „kopanie ziemniaków”, „orka” itp. Rzeźbienie daje mu wielką radość a do wykonania pierwszych prostych figur zainspirowała go twórczość stryja z Bogdanówki Józefa Słoniny. Tak oto fascynacja przerodziła się w pasję rzeźbienia i trwa do dnia dzisiejszego. Polichromuje swoje rzeźby, nakładając na nie farbę temperową lub ostatnio akrylową. Bierze udział w konkursach i wystawach rzeźby ludowej na których otrzymuje nagrody i wyróżnienia. Wystawia swoje prace podczas festynów regionalnych, dożynek, targów sztuki ludowej, na które chętnie jest zapraszany. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Myślenicach oraz u wielu kolekcjonerów sztuki ludowej w kraju.
Dzieło: Rzeźba – Jezus Frasobliwy
Wspierana osoba w maju 2022 to:
Jakub Burnos – lat 24. Mieszkaniec Stojowic w gminie Dobczyce , woj. Małopolskie.
Cześć! Jestem Kuba, w maju skończę 24 lata. Rok temu z dnia na dzień wykryto u mnie ogromnego guza śródpiersia. Diagnoza: agresywny chłoniak. Od czerwca 2021 roku przeszedłem 5 cykli chemioterapii, następnie 2 cykle immunoterapii, potem kolejne cykle chemioterapii i kolejna immunoterapia w ramach RDTL. Niestety choroba jest oporna na leczenie. Obecnie istnieją wskazania do leczenia metodą CAR T-cells. Leczenie może być przeprowadzone w NIO PIB w Gliwicach pod warunkiem zabezpieczenia finansowego, ponieważ ta terapia nie jest objęta w Polsce refundacją NFZ, a jej koszt to ok 1,4 mln złotych.
Studiuję w Krakowie na Akademii Górniczo-Hutniczej (niestety jestem aktualnie na urlopie zdrowotnym, aby skupić się na leczeniu), podczas pierwszych cykli chemioterapii udało mi się zdać egzaminy końcowe, skończyć studia i obronić pracę dyplomową, a także dostać się na studia magisterskie na tej uczelni. Zanim zdiagnozowano u mnie nowotwór, lubiłem aktywnie spędzać czas chodząc z przyjaciółmi po górach, grając w gry planszowe czy poznając ciekawe zakątki Polski i świata. Moim marzeniem jest pojechać kiedyś do Ameryki Południowej w Andy. Obecnie spędzam wolne chwile czytając, malując i ucząc się języka hiszpańskiego, aaa i dużo spaceruję z naszym psem Patykiem 🙂 Chciałbym wyzdrowieć, móc pracować, wrócić na studia i żyć normalnym życiem jak moi rówieśnicy.
Dziękuję wszystkim ludziom, szczególnie rodzinie i bliskim przyjaciołom (oraz oczywiście lekarzom i pielęgniarkom), którzy wspierają mnie każdego dnia i dają nadzieję, że za niedługo będzie lepiej.
Kuba
Zbiórkę środków na pilne leczenie Jakuba prowadzi
Zbiórka:
Zapraszamy do licytacji, która trwać będzie od 20 do 31 maja 2022 roku na stronie facebookowej Myślenice iTV. Kwota startowa 250 zł.
Zachęcamy również do dodatkowych wpłat bo suma duża a czasu mało
Alivia Onkozbiórka – Jakub Burnos | Alivia Onkofundacja – pomoc chorym na raka (onkozbiorka.pl)
Regulamin cyklu pn. „Pomaganie (jest) Sztuką”:
- Każdy może współtworzyć cykl pn. Pomaganie (jest) Sztuką, bo Razem możemy czynić więcej dobra!
- Cykl ma charakter charytatywny! Jego hasłem przewodnim jest pozdrowienie ojców Franciszkanów: „Pokój i dobro.”
- Myślenice iTV partycypuje w czynieniu dobra promując ludzi, którzy chcą pomagać czyli artystów lokalnych oraz udostępniając informację o osobach potrzebujących wsparcia pochodzących z naszego regionu.
- „Pomagający Artysta” to osoba(lub grupa osób), która (które) dobrowolnie przekazuje na wsparcie potrzebującym dowolną swoją pracę – „dzieło”.
- „Dzieło” będzie licytowane na stronie facebookowej Myślenice-iTV w terminie od 20 do ostatniego dnia miesiąca, czyli w styczniu od 20 do 31 stycznia do godziny 20:00. /w lutym do 28, w maju do 31 …)
- Środki z licytacji trafią bezpośrednio do potrzebujących, czytaj „Wspieranych” tj. osoby, osób, rodziny. NA ICH KONTO, KONTO FUNDACJI, STOWARZYSZENIA, które prowadzą zbiórkę na ich cel.
- Zwycięzca licytacji w danym miesiącu „Wspierający”, wpłaca zadeklarowaną przez siebie kwotę w ciągu trzech dni od zakończenia licytacji.
- Wylicytowane prace – „Dzieła” można będzie odebrać w Redakcji Myślenic iTV Rynek 27, po okazaniu dowodu wpłaty na rzecz „Wspieranych” tj. osoby, osób, rodziny.
- W roku planowanych jest: 12 licytacji – jedna w miesiącu. 12 Dzieł, 12 Wspieranych, 12 „Wspierających.”
- Wspierany” tj. osoba, osoby, rodzina wybierany jest każdorazowo przez realizatorów cyklu.
- W każdym miesiącu będzie inny Pomagający Artysta oraz inny Wspierany tj. osoba, osoby, rodzina.
- Regulamin autorskiego projektu może ulec zmianie w trakcie jego trwania.
Zapraszamy do zaangażowania się w wspólne działania w ramach „Pomaganie (jest)Sztuką.”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS