A A+ A++

Ogrody mogą przyjąć różnoraką formę. Z jednej strony mamy szczegółowo zaplanowane ogrody francuskie, gdzie dominują geometryczne kształty. Zaś z drugiej możemy zdecydować się na ogród w stylu angielskim, który cechuje się nieco bardziej chaotycznym układem. W każdym razie przydałoby się zaplanować przydomową przestrzeń. Podpowiadamy, jak za pomocą płotów i donic okiełznać nasze ogrody. 

Donice ogrodowe fot. Shutterstock

Różnorodny wybór 

Donice, które zostaną przez nas wybrane powinny być przede wszystkim trwałe. Jako, że sytuujemy je na zewnątrz są one wystawione na działanie czynników atmosferycznych, takich jak ostre słońce i opady deszczu. Poza tym powinny być wygodne dla roślin, które w nich umieścimy. Jak wybrać donice idealne? 

Jeżeli donice będą wystawione na zewnątrz, powinny być odporne na słońce, wilgoć i mróz. Z tego względu poleca się donice z mrozoodpornej terakoty. Ewentualnie inną opcją jest zakup skrzyń drewnianych, które potem odpowiednio zaimpregnujemy.  

Donice z materiałów takich jak beton, kamień, rattan i plastik powinny mieć certyfikaty odporności na zmiany temperatury i wilgotności. Warto również pomyśleć o wybraniu lekkich donic zrobionych z plastiku oraz aluminium. 

Donice ogrodoweDonice ogrodowe fot. Shutterstock

Jak wybrać dobrać idealne donice? 

Warto dobierać kształt i kolor donic w zależności od tego, co zamierzamy w nich uprawiać. Sezonowe kwiaty powinny być ulokowane w niskich i podłużnych pojemnikach, z kolei drzewa i krzewy czują się lepiej w donicach o średnicy ok. 50 cm i nieco większej głębokości. Warto mieć na uwadze, wadą donic o ciemnych kolorach jest i szybkie nagrzewanie. Z tego powodu warto wybierać je do miejsc nienasłonecznionych. 

Oprócz tego należy pomyśleć, w jakim stylu jest nasz ogród. Do nowoczesnych ogrodów poleca się zakup donic metalowych, betonowych i z tworzywa sztucznego. Z kolei w stylu naturalnym idealnie odnajdą się donice ceramiczne, drewniane, kamienne i technorattanu. Do ogrodów w stylu japońskim i śródziemnomorskim polecamy donice z terakoty, z kolei do aranżacji rustykalnych idealnie sprawdzą się pojemniki z plecionek, drewniane i gliniane.

Płot ogrodowyPłot ogrodowy fot. Shutterstock

Odgrodzona przestrzeń 

Oprócz doboru odpowiednich donic, należy również pomyśleć o wydzieleniu różnorakich przestrzeni w naszym ogrodzie. Do tego celu idealnie nadadzą się płotki, którymi w łatwy sposób oddzielimy rabaty kwiatów od zielonej murawy. 

Niskie płotki wykorzystuje się przy tworzeniu obrzeży. Można nimi wydzielić warzywniak, trawnik, kwietnik czy skalniak. Zwyczajowo mają od 15 do 40 cm wysokości. Z kolei wyższymi płotkami ogrodzimy rośliny przed zgubnym wpływem czworonogów. 

Płotki mogą być zrobione z różnorodnych materiałów, pośród których wyróżnia się drewno (oczywiście uprzednio powinno być ono odpowiednio zaimpregnowane), wiklinę czy bambus. Oczywiście, oprócz tego na rynku dostępne są również płotki z tworzyw sztucznych, np. technorattau czy plastiku. 

Jeśli chcemy, aby nasz ogród prezentował się jak najlepiej, warto pomyśleć o zakupie donic i płotków ogrodowych. Dzięki nim ujarzmimy nawet najbardziej nieokiełznane rośliny. Pomogą one w wydzieleniu przestrzeni i uporządkowaniu naszego ogrodu.  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicjanci zyskali mobilne laboratorium
Następny artykułWszystko, co musisz wiedzieć o karmieniu piersią