A A+ A++

22 maja br. po 2 latach przerwy spowodowanej pandemią odbyła się Majówka szkółkarska w Zasowie. W tym roku impreza odbyła się pod hasłem ” W koronach zasowskich drzew”. Podczas majówki świętowano także 50-lecie istnienia budynku Szkoły Podstawowej w Zasowie. Od 2003 r. szkoła nosi imię Rodziny Łubieńskich, która zapoczątkowała tradycje szkółkarskie w Zasowie. Gościem specjalnym wydarzenia był Maciej Łubieński, potomek rodu Łubieńskich, praprawnuk Witolda, który osiadł się w zasowskich włościach w 1879 r. i założył tutaj pierwszą szkółkę ogrodniczą.

Majówka była także okazją do wręczenia statuetek dla osób zasłużonych z okazji 50-lecia istnienia budynku szkoły. Wyróżnienia otrzymali: Stanisław Helma – budowniczy szkoły w latach 1964-1974, Maciej Łubieński, Marek Rączka, Zbigniew Waśko, Krzysztof Typer, Grzegorz Reguła, ks. Krzysztof Pietras, Maria Bodzioch, Danuta Klabacha, Jan Persak, emerytowani nauczyciele – Irena Lichoń, Zdzisław Rej, Irena Matejek, Aniela Typer, Krystyna Pyrzyńska i Zofia Wałęga, emerytowani pracownicy obsługi szkoły – Zofia Grzyb, Izabela Kubisztal, Eugenia Majka, Maria Przydzielska, Tadeusz Wałęga i Danuta Kubisztal oraz przewodniczące Pady Rodziców – Zofia Ryczek, Zofia Kosińska, Renata Przydzielska, Maria Dubiel, Maria Giza i Monika Ryczek.

Wyróżnienia otrzymali także najstarsi szkółkarze – Bolesław Krupa, Maria Kot i Władysław Ryczek.

Część artystyczną majówki przygotowały dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Zasowie, które zaprezentowały swoje talenty wokalne, taneczne i akrobatyczne oraz Gminny Zespół Artystyczny „Po naszemu” działający przy Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie.

W sobotę został otwarty „Festiwal w Koronach Zasowskich Drzewek” zorganizowany Koło Gospodyń Wiejskich „Zasowianki”. W jego ramach przygotowano pięć stoisk wystawienniczych z produktami lokalnymi – stoisko z produktami szkółkarskimi reprezentowane przez Szkółkę drzew, krzewów owocowych i ozdobnych Małgorzaty Miśtak z Zasowa, stoisko z ziołami reprezentowane przez Firmę Tasty Usługi Cateringowe Danuta Dygdoń z Woli Żyrakowskiej, stoisko z miodami reprezentowane przez Firmę Apidae Mateusz Dygdoń z Woli Żyrakowskiej, stoisko kulinarne z wiewiórecką ziemniaczanką reprezentowane przez Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Wiewiórce, stoisko z tradycyjnymi wypiekami reprezentowane przez Stowarzyszenie KGW „Wolanki” z Woli Wielkiej.

Podczas imprezy nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych. Do dyspozycji najmłodszych były dmuchańce, wodne rolery, wata cukrowa, popcorn oraz animacje. Świetlice wiejskie przygotowały uwielbiany przez dzieci kącik artystyczny, a w nim malowanie twarzy, brokatowe tatuaże, kolorowe warkoczyki, wykonywanie prac plastycznych, kolorowanki oraz skręcanie baloników. Z kolei w szkole można było powspominać dawne czasy szkolne dzięki wystawie kronik .

Jednostka OSP wzbogaciła wydarzenie organizując strażackie grillowanie dla przybyłych gości. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna przy Gminnej Kapeli Ludowej.

Fot. UG Żyraków

Podziel się z innymi
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUwaga! TVN: Plaga prusaków w mieszkaniu. „Sprzątałem tutaj, było czyściutko”, „Pomóżcie”
Następny artykułPZPN zgłosił kandydaturę do organizacji kobiecego Euro 2025