Zakup świeżych warzyw i owoców jest coraz bardziej kosztowny, dlatego kto może, stara się je wyhodować we własnym ogrodzie. Jeśli jednak nie będzie wody, rośliny nie wyrosną. Pytanie o to, czy w najbliższych dniach spadnie deszcz, staje się więc coraz ważniejsze. Szukamy więc odpowiedzi.
Ostatnio wiele razy narzekaliśmy na to, że prognozy i zapowiedzi pogodowe nie sprawdzały się. Rzeczywiście, nawet wtedy, gdy niemal wszystkie źródła informacji prognozowały nadejście gwałtownych burz z intensywnymi opadami, ostatecznie musieliśmy się zadowolić niewielkim opadem atmosferycznym.
Prognozy, które widzieliśmy wczoraj zostały już zmienione. Najpierw pośród możliwych ostrzeżeń dla naszego powiatu na stronie IMGW-PIB widzieliśmy symbol burz z gradem. Obecnie nie ma ani aktualnego, ani prawdopodobnego ostrzeżenia dla naszego regionu.
Podlewać, czy czekać?
W wielu regionach świata susza staje się poważnym problemem, odczuwamy to także w Polsce. W niektórych polskich gminach wprowadzono zakaz podlewania ogródków czy też korzystania z wody z wodociągów do celów innych niż bytowe. Powód? Niedobór wody w sieci i odcięcie dostępu do niej dla niektórych odbiorców. Susza powoduje, że niemal z dnia na dzień pojawia się kluczowy problem uzyskania dostępu do podstawowego dobra, bez którego nie ma życia.
Czego nie wolno? Katalog zakazów kształtowany jest w różny sposób, ale w centrum stoi zazwyczaj:
- zakaz mycia samochodów
- zakaz napełniania oczek wodnych i basenów
- zakaz podlewania ogródków kwiatowych, warzywnych, sadów.
Władze lokalne apelują też do wszystkich o oszczędzanie wody praktycznie w każdym możliwym zakresie. Za złamanie zakazów grożą nawet kilkutysięczne kary.
U nas sytuacja nie jest jeszcze tak dramatyczna, ale oszczędzanie powinno stać się naszą drugą naturą.
Każdy, kto wykorzystuje dostępną ziemię by wyhodować własne owoce i warzywa wypatruje deszczu. Podlewać i uszczuplić przez to swoje zasoby, czy też poczekać z nadzieją na wystąpienie opadów atmosferycznych?
Na … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS