W Częstochowie funkcjonuje od lat Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, który finansowany jest m.in. z Fundusz Sprawiedliwości. W tej sprawie z dziennikarzami miał się spotkać minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Niestety z powodu obowiązków w stolicy nie dojechał. Zastąpił go minister Michał Wójcik.
W Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Częstochowie prowadzonym przez fundację Etoh przy al. Pokoju 12 odbyła się konferencja prasowa ministra Michała Wójcika, który w zastępstwie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry mówił o Fundusz Sprawiedliwości i ich wykorzystaniu w Częstochowie.
– Ten ośrodek bardzo mocno pomaga wielu osobom. Przeszło 1800 osób otrzymało pomoc dzięki funkcjonowaniu tego ośrodka jak i punktów lokalnych w Zawierciu, Lublińcu czy Myszkowie. To jeden z 300 ośrodków w Polsce, który udziela pomocy w różnych obszarach. To nie tylko pomoc prawna, ale także pomoc medyczna, rehabilitacyjna i psychologiczna. W całym kraju udało się pomóc w ciągu ostatnich dwóch lat około 150 tys. osób. W tym 50 tys. osób, które miały udzieloną pomoc telefoniczną – mówił minister Wójcik.
– Prowadzimy ośrodek od 9 lat. Dzięki Funduszowi Sprawiedliwości udaje się realnie pomóc osobom pokrzywdzonym. Są to osoby pokrzywdzone przestępstwem wszelkim ściganym w Polsce. To ofiary wypadków komunikacyjnych, dla ofiar przemocy domowej. 80 proc. osób, które do nas przychodzą to ofiary przemocy domowej. To wymierna pomoc, która wcześniej była w pewien sposób ograniczona – mówiła Sylwia Polańska, prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia „Etoh”.
Częstochowskie Stowarzyszenie Etoh zostało powołane 6 listopada 2006 roku. Status organizacji pożytku publicznego Stowarzyszenie otrzymało 28.02.2011 roku. Działalność Stowarzyszenia pierwotnie miała na celu wspieranie działań Centrum Terapii w Częstochowie w jego pracy na rzecz osób uzależnionych oraz ich rodzin. Z biegiem lat Stowarzyszenie podejmowało wiele innych działań z zakresu pomocy na rzecz najbardziej potrzebujących.
�
W latach 2009 – 2012 Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przyznał dotację na zrealizowanie zadania publicznego pod nazwą ” Pomyśl o swojej przyszłości! Aktywni i mobilni w Europie – międzynarodowe warsztaty aktywizujące dla młodzieży z Regionu Trójkąta Weimarskiego”. W ramach niniejszego zadania przez okres trzech lat organizowaliśmy wymiany młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych. W roku 2010 Stowarzyszenie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Miasta Częstochowy PROGRESJA przeprowadziło projekt pod nazwą „Dni Rakowa – rewitalizujemy łamiąc negatywny stereotyp dzielnicy”. Projekt był finansowany przez Departament Pożytku Publicznego przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej z Funduszy Inicjatyw Obywatelskich. Stowarzyszenie realizuje również inne projekty np. darmowe poradnictwo prawne, programy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży czy też grupy korekcyjno-edukacyjnych dla sprawców przemocy.
Od 2013 Stowarzyszenie prowadzi w Częstochowie Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem działający pod auspicjami Ministerstwa Sprawiedliwości w ramach środków z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Siedziba ośrodka mieści się w Częstochowie, zaś aktualnie jego filie znajdują się w Lublińcu, Myszkowie oraz Zawierciu.
Wideo
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS