Zobacz więcej informacji o usuwaniu blizn na rogówce na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/likwidacja-blizn-rogowkowych/.
Oko jest wrażliwym elementem ciała i łatwo może ulec uszkodzeniu. W następstwie różnorodnych zapaleń czy urazów mechanicznych na powierzchni rogówki często powstają blizny, które w mniejszym lub większym stopniu rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówki można na szczęście usunąć, stosując metody laserowej korekcji wzroku.
Czego następstwem mogą być blizny rogówkowe?
Rogówka to zewnętrzna, wypukła powłoka oka, która je zabezpiecza, a w tym samym czasie nadzoruje sposób, w jaki światło dociera się do kolejnych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także niezwykle plastyczna i mimo iż najczęściej drobne jej otarcia leczą się samodzielnie, często pojawiają się zbliznowacenia, także z powodu naszej nieuwagi. Co powoduje tworzenie się blizn rogówkowych? Mogą być one głównie następstwem różnych chorób (przykładowo półpaśca), urazów np. oparzenia, zadrapania oraz skaleczenia bądź dostania się do oka ciała obcego. Lecz blizny rogówkowe mogą wykształcić się również na skutek nieuważnego nakładania soczewek korekcyjnych. Poza zauważalnym pogorszeniem się wzroku, o występowaniu blizn rogówki świadczy kilka innych symptomów, takich jak przykładowo przekrwienie oczu, uczucie bólu gałki ocznej oraz wrażliwość na światło, więc jeśli ich doświadczasz warto jak najszybciej umówić się na wizytę u okulisty. Podczas drobiazgowego badania sprawdzi on rozmiar, głębokość oraz rozmieszczenie blizn, jak również doradzi w obszarze opcji ich leczenia.
Likwidacja blizn na rogówce – krótki zabieg z użyciem wiązki lasera
Najbardziej rozpowszechnioną współcześnie procedurą usuwania blizn na rogówce jest zabieg PTK, przeprowadzany w sporej liczbie klinik, specjalizujących się w korekcji wad wzroku. Metoda PTK umożliwia eliminację nie tylko blizn z centralnego, ale i peryferyjnego obszaru rogówki. Z PTK korzysta się się również podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny niweluje się poprzez odparowanie przy użyciu promienia lasera ekscymerowego zewnętrznej powłoki tkanki rogówki. Ten zaledwie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitej anestezji, wystarczające jest miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się środkiem w kroplach bezpośrednio na powierzchnię oka. Po zabiegu przez najbliższe kilka tygodni należy stosować się dokładnie do poleceń lekarza, nie nadwyrężać oka i systematycznie zgłaszać się na kontrolę w określonym czasie.
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 – Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS