A A+ A++

Rok temu, 23 maja 2021 r., samolot Boeing 737 należący do polskich linii lotniczych Buzz (spółka-„córka” irlandzkiej firmy Ryanair), wykonujący lot pasażerski z Aten do Wilna, został zmuszony do lądowania na lotnisku w Mińsku. Zatrzymano byłego redaktora kanału Nexta w komunikatorze Telegram Ramana Pratasewicza i jego partnerkę Sofię Sapiegę.

Na pokładzie samolotu Ryanair nie znaleziono żadnych materiałów wybuchowych: informacja o bombie była jedynie pretekstem do przechwycenia samolotu. Reakcja wspólnoty międzynarodowej była natychmiastowa: na szczycie UE podjęto decyzję o zakazie lotów w przestrzeni powietrznej Białorusi dla przewoźników europejskich oraz o zakazie lotów po unijnym niebie dla białoruskich linii lotniczych. Na podobne kroki zdecydowali się Amerykanie i Kanadyjczycy. Zatrzymanie Ramana Pratasiewicza i Sofii Sapiegi już kosztowało Alaksandra Łukaszenkę miliony dolarów.

“Zagrożenie bombowe było celowo fałszywe”. ICAO kontynuuje śledztwo wobec Białorusi

Przez osiem miesięcy Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego ICAO przygotowywała raport na temat faktów związanych z incydentem. Został on częściowo opublikowany w styczniu. Znalazły się tam stwierdzenia, że informacja o bombie na pokładzie była fałszywa i nie wiadomo, jak otrzymało ją lotnisko w Mińsku. Z kolei władze białoruskie kilkakrotnie odstąpiły od standardowych procedur. KGB nie ogłosiło trybu operacji antyterrorystycznej, a jeden członek załogi pozostał na pokładzie samolotu podczas przeszukania.

Экстренная посадка самолета «Ryanair»

Były białoruski kontroler lotów zdradził polskim służbom kulisy przymusowego lądowania samolotu Ryanair

Raman Pratasiewicz i jego dziewczyna Sofia Sapiega zostali uznani za więźniów politycznych. Dość szybko proreżimowe media opublikowały film, na którym skruszony Pratasiewicz mówi o współpracy ze śledztwem. W pokazanym 3 czerwca wywiadzie w państwowej telewizji ONT dziennikarz wyraża swój podziw dla Alaksandra Łukaszenki, „człowieka o stalowych jajach”. 14 czerwca 2021 r. na specjalnym briefingu stwierdził, że „nikt go nie tknął palcem” w areszcie śledczym, a nawet wyraził gotowość poddania się badaniom lekarskim. Jednocześnie krytykował swoich byłych współpracowników związanych z białoruską opozycją.

25 czerwca Pratasiewicz i Sapiega zostali przeniesieni do aresztu domowego. W grudniu 2021 r. poinformowano, że Sofia Sapiega została oskarżona aż z siedmiu artykułów Kodeksu Karnego. Prosiła o ułaskawienie, ale 6 maja sąd w Grodnie skazał ją na 6 lat więzienia.

6 lat kolonii. W Grodnie skazano Sofiję Sapiegę – uprowadzoną z samolotu Ryanair

Raman Pratasiewicz nie był jeszcze sądzony. Nadal przebywa w areszcie domowym. Jest oskarżony z trzech artykułów kodeksu karnego dotyczących organizacji zamieszek, przygotowanie działań rażąco naruszających porządek publiczny oraz “podżegania do nienawiści rasowej, narodowościowej, religijnej lub innej nienawiści społecznej”. Sam Pratasiewicz przekonuje, że w niektórych sprawach jest przesłuchiwany jako świadek (jak się wyraził “raczej jako ekspert”). Odbyło się już około stu przesłuchań.

Pratasiewicz 3 dni po wyroku, który zapadł w sprawie Sapiegi ożenił się z inną kobietą. Oświadczył, że wyjazd do Grecji był próbą ratowania związku.

pp/belsat.eu wg inf.wł.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZabawa z kolorami w Ropczycach z okazji Dnia Dziecka
Następny artykułJakie podwyżki otrzymali pracownicy tarnobrzeskiego magistratu?