Mamy do czynienia z rosyjskim terroryzmem ekologicznym – powiedział ukraiński minister ochrony środowiska Rusłan Strelec na rozpoczętej w Łodzi konferencji dotyczącej promocji bezpieczeństwa i stabilności na obszarze Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie OBWE.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Konferencja OBWE
W łódzkiej konferencji OBWE „Promocja bezpieczeństwa i stabilności na obszarze Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie poprzez zrównoważone ożywienie gospodarcze po pandemii COVID-19” uczestniczą reprezentanci ponad 30 państw członkowskich, przedstawiciele innych krajów członkowskich będą brać udział w spotkaniu w formule online.
W inauguracji spotkania wzięli udział m.in. sekretarz generalną Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Helga Schmid oraz polski minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau.
„Rosyjscy barbarzyńcy zapomnieli o historii”
W konferencji przez łącza internetowe uczestniczył również minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy Rusłan Strelec. W swoim wystąpieniu na forum mówił o tym, że w jego kraju giną ludzie, a majątek jest grabiony przez rosyjskich najeźdźców.
Bronimy także infrastruktury przemysłowej, aby poprzez jej zniszczenie przez Rosjan do środowiska naturalnego nie przedostawały się szkodliwe substancje
— podkreślił Strelec dodając, że niektóre z tych substancji mogą być bardzo szkodliwe dla mieszkańców Ukrainy i sąsiadujących z nią państw.
Minister relacjonował uczestnikom konferencji OBWE rosyjskie ataki z pierwszych dni wojny na zaporoską elektrownie atomową i na uszkodzone podczas katastrofy w 1986 r. instalacje elektrowni w Czarnobylu.
Rosyjscy barbarzyńcy zapomnieli o historii i z terytorium Białorusi zaatakowali uszkodzone 36 lat temu instalacje
— mówił.
Spowodowało to zniszczenie systemu monitorowania zanieczyszczeń
— przypomniał.
Pomimo zagrożenia radiacyjnego wojska okupacyjne weszły do zamkniętej strefy i atakując czarnobylskie instalacje uszkodziły system monitorowania zanieczyszczeń
— stwierdził.
Mamy do czynienia z rosyjskim terroryzmem ekologicznym, z rosyjskim zbrodniami na środowisku naturalnym. Na Ukrainie jest blisko 250 miejsc, gdzie moskiewskie wojska zaatakowały nasze instalacje przemysłowe i gdzie istnieje niebezpieczeństwo skażenia środowiska różnymi substancjami
— zwrócił uwagę Strelec.
Rosyjska agresja a niebezpieczeństwa dla środowiska
Minister zapewnił, że Ukraina monitoruje niebezpieczeństwa dla środowiska po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji.
Od naukowców z tureckiej marynarki wojennej mamy dane dotyczące skażenia między innymi Morza Czarnego, za które to zanieczyszczenia odpowiedzialna jest rosyjska flota inwazyjna
— podsumował.
Jak przekazało biuro prasowe MSZ, konferencja w Łodzi to drugie spotkanie organizowane w ramach Forum Ekonomiczno-Środowiskowego będącego najważniejszym wydarzeniem II wymiaru bezpieczeństwa realizowanego w zakresie OBWE, której w tym roku przewodniczy Polska.
Podczas kilku sesji konferencji mają być omawiane m.in. sprawy zrównoważonego wykorzystywania zasobów naturalnych; współpracy na rzecz efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii, sposobów realizacji tzw. zielonej i zrównoważonej odnowy gospodarczej, rozwiązań cyfrowych jako katalizatorów ekologicznego wzrostu gospodarczego
— poinformowali organizatorzy.
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) powstała 1 stycznia 1995 r. Oprócz państw Europy należą do niej m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Kazachstan, Uzbekistan i Mongolia, w sumie to 57 krajów. Celem OBWE jest umacnianie bezpieczeństwa i współpracy w trzech wymiarach bezpieczeństwa: polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim. W tym roku pracom OBWE przewodniczy Polska.
aja/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS