Regres ubezpieczeniowy może być poważnym problemem dla osoby, która otrzymała środki z polisy. Okazuje się bowiem, że nie tylko sam fakt posiadania ubezpieczenia OC wcale nie oznacza wypłaty środków, ale również ich wypłata nie oznacza, że pieniądze nie będą musiały zostać zwrócone. Kiedy może dojść do takiej sytuacji? Co zrobić, aby jej uniknąć? Sprawdź, na czym polega procedura regresu ubezpieczeniowego.
1. Czym jest regres ubezpieczeniowy? Rodzaje
2. Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?
3. Brak OC a regres ubezpieczeniowy
4. Regres ubezpieczeniowy – odwołanie
Sytuację, którą jest regres ubezpieczeniowy, regulują przepisy zawarte w art. 43 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W tekście omówimy kilka najistotniejszych kwestii. Więcej informacji znajdziesz na http://ubezpieczenie24.org/.
Czym jest regres ubezpieczeniowy? Rodzaje
Na początek warto wyjaśnić, co to dokładnie jest regres ubezpieczeniowy. To zwrotne roszczenie zakładu ubezpieczeń polegające na żądaniu zwrotu poniesionych kosztów, kierowane do osoby będącej sprawcą wypadku. W zależności od tego, kto zdarzenie drogowe spowodował, wyróżniamy dwa rodzaje regresu ubezpieczeniowego:
- regres typowy, czyli regres właściwy – gdy sprawcą wypadku była osoba trzecia,
- regres nietypowy – gdy sprawcą wypadku jest sam ubezpieczony.
Istnieje kilka sytuacji, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może uruchomić procedurę regresu. Najbardziej klasycznym przykładem jest wypadek spowodowany przez pijanego kierowcę. Zakład ubezpieczeń wypłaci ci wówczas środki z polisy, jednak później będzie ubiegał się o zwrócenie tych środków przez sprawcę. Z podobnym mechanizmem można mieć do czynienia, gdy:
- sprawca wypadku nie miał uprawnień do kierowania pojazdem,
- sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia,
- szkoda wyrządził szkodę umyślnie,
- sprawca zdarzenia wszedł w posiadanie pojazdu na drodze przestępstwa.
Zdarza się także, że zakład ubezpieczeń żąda zwrotu jedynie części kwoty. Ma to miejsce, gdy sprawca zdarzenia zabezpieczy miejsce i podejmie ratowanie życia ludzkiego lub sam zawiadomi policję o wypadku.
Jak uniknąć regresu ubezpieczeniowego?
Czy można zabezpieczyć się przed konsekwencjami regresu? Tak naprawdę jedyną drogą jest unikanie sytuacji, które mogłyby posłużyć towarzystwu ubezpieczeniowemu za argument. W oczywisty sposób więc nie kieruj samochodem po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających, nie wyrządzaj szkody z premedytacją, a jeśli już dojdzie do zdarzenia drogowego, nigdy nie uciekaj z jego miejsca.
Pamiętaj, że roszczenie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego może zostać wysłane nie tylko do sprawcy szkody, ale również do właściciela samochodu. Nie pozwalaj więc, aby twoim pojazdem kierowały osoby nieodpowiedzialne.
Brak OC a regres ubezpieczeniowy
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, jednak może zdarzyć się, że jakichś przyczyn polisa nie została wykupiona lub opłacona w terminie. Jej brak nie jest jednak podstawą do uniknięcia regresu ubezpieczeniowego. Poszkodowany może bowiem zwrócić się do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zbierze ono niezbędną dokumentację i przekaże do wspomnianego już Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który poprowadzi dalszą procedurę.
Regres ubezpieczeniowy – odwołanie
W ciągu 30 dni od otrzymania wezwania do zapłaty można odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. Za podstawę służy trudna sytuacja materialna lub życiowa. Firma ubezpieczeniowa ma prawo – zgodnie z wnioskiem – odstąpić od roszczenia lub rozłożyć je na raty.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS