A A+ A++

Pierwsi mieszkańcy zachodniej części Gdyni już w 2023 roku będą mogli korzystać z bardziej ekologicznego ogrzewania. Trwają już dwa ostatnie etapy szerokiego projektu rozbudowy sieci ciepłowniczej na gdyńskim Chwarznie-Wiczlinie. OPEC Gdynia szacuje domknięcie inwestycji wartej łącznie ponad 26,2 miliona złotych jeszcze w listopadzie tego roku.

Sieciowe ciepło, czyli jedna z najbardziej efektywnych i najmniej szkodliwych dla środowiska metod ogrzewania będzie jeszcze w tym roku dostępna dla kolejnych gdynian. Pomoże w tym nowa nowy ciepłociąg, który OPEC Gdynia buduje na Chwarznie-Wiczlinie – w najbardziej dynamicznie rozwijającej się dzielnicy, gdzie regularnie osiedlają się nowi mieszkańcy.

Prace już za półmetkiem

Najpierw, jeszcze w drugiej połowie 2021 roku powstała niezbędna infrastruktura w północno-wschodniej części dzielnicy, niedaleko Obwodnicy Trójmiasta, a teraz pod ziemią systematycznie „znikają” kolejne elementy nowej magistrali ciepłowniczej, dzięki której w przyszłości do kolejnych obszarów na zachodzie miasta ogrzewanie będzie docierać za pomocą gorącej wody.

Ostatnie dwa etapy prac rozpoczęły się na początku tego roku, w styczniu. Dotyczą doprowadzenia sieci w te rejony Chwarzna-Wiczlina, w których do tej pory nie było możliwości ogrzewania domów i mieszkań z miejskiej sieci. Potencjalne obszary, które otrzymają możliwość podłączenia do sieci to między innymi osiedle Centrum, Fort Forest, Welocity, Chwarzno-Polanki, Patio Róży, Wiczlino Ogród i inne tereny z potencjałem rozwojowym.

– Jednym z najważniejszych wyzwań rozwojowych w przypadku wciąż rozwijających się obszarów miejskich jest zapewnianie ich mieszkańcom niezbędnej infrastruktury. To nie tylko szkoły, drogi, chodniki i oświetlenie czy komunikacja miejska, ale także dostęp do sieci ciepłowniczej, czyli jednego z najbardziej ekologicznych sposobów na ogrzewanie domów i mieszkań, rozwijanego z poszanowaniem dla środowiska. Cieszymy się z dobrej współpracy i wielomilionowej inwestycji OPEC-u na zachodzie Gdyni, bo pozwoli ona zapewnić mieszkańcom kolejnych dzielnic wysoką jakość życia i czyste powietrze, które stało się znakiem rozpoznawczym naszego miasta – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Zarys inwestycji – rozbudowa sieci ciepłowniczej na terenie dzielnicy Chwarzno-Wiczlino, mat. OPEC Gdynia

Zakres całego projektu, łącznie z trwającymi etapami 3 i 4 to aż ok. 5,6 km nowej sieci, z czego 4,25 km przebiega przez tereny miejskie, a reszta – przez tereny zalesione. W ostatnich tygodniach ciepłociąg był montowany między innymi wzdłuż ulicy Chwarznieńskiej.

Dla mieszkańców i dla czystego powietrza

To rozbudowa tzw. wysokosprawnej kogeneracji – technologii, która przy okazji spalania jednego paliwa pozwala na jednoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej.

– Cena wytworzenia energii stała się istotną częścią domowego budżetu, stąd każde działanie obniżające koszt jest ważne dla naszych mieszkańców. Źródło kogeneracyjne pokazało w wymagającym czasie stabilność ceny. Co istotne, zmiana źródła zasilania odbywa się bez dodatkowych kosztów przyszłych użytkowników, dodatkowo zmniejszy ilości lokalnych kotłowni gazowych. Nowoczesna instalacja pozwoli od 2023 zasilać pierwsze budynki wielorodzinne. Wierzę, że dzięki kolejnym środkom z Unii Europejskiej w najbliższych latach uda się zrealizować docelowy zakres, udostępniając usługę na zdecydowanym obszarze największej gdyńskiej dzielnicy – mówi Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Fragment zakończonych prac przy rozbudowie sieci ciepłowniczej na Chwarznie-Wiczlinie, fot. Marcin Mielewski
Fragment zakończonych prac przy rozbudowie sieci ciepłowniczej na Chwarznie-Wiczlinie, fot. Marcin Mielewski

Projekt, który realizuje spółka OPEC jest ważną zmianą nie tylko dla mieszkańców tej części Gdyni, którzy czekają na nowe źródło ogrzewania, ale i dla jakości powietrza w mieście – podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej to szansa na likwidację kolejnych pieców na paliwa stałe i starszych, mniej ekologicznych źródeł ogrzewania, które cechuje większa emisja szkodliwych spalin. Produkcja ciepła sieciowego odbywa się w miejscu oddalonym od odbiorców i jest objęta stałym, rygorystycznym monitoringiem, musząc spełniać surowe normy ochrony środowiska.

Łączna wartość realizowanego przez OPEC Gdynia projektu to 26 mln 211 tys. 300 zł. Zadanie zostało też dofinansowane ze środków europejskich pochodzących z Funduszu Spójności – to ponad 6,7 miliona złotych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMarcin Hakiel śmiało opowiada o rozwodzie. Na jedno pytanie nie chciał odpowiadać
Następny artykułMoździerze z Tarnowa w rękach ukraińskich żołnierzy / video