„Świętujemy 500-lecie ambasady nieba w Starej Wsi” – podkreślił bp Roman Pindel, który 21 maja br. przewodniczył jubileuszowej Mszy św. z okazji 500. rocznicy powstania starowiejskiego kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Modlitwa w zabytkowej świątyni rozpoczęła dwudniowe święto związane z pięciowiekową historią jednej z najpiękniejszych drewnianych świątyń w diecezji bielsko-żywieckiej i dziejami wspólnoty obejmującymi około 20 pokoleń parafian.
Biskup w homilii nawiązał do odczytanego fragmentu Listu do Efezjan, w którym Paweł zapewnił adresatów, że nie są już „obcymi i przybyszami”, lecz „współobywatelami świętych i domownikami Boga, zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie głowicą węgła jest sam Chrystus Jezus”.
Odnosząc swe rozważania do jubileuszu 500 lat istnienia świątyni w Starej Wsi kaznodzieja stwierdził, że „świątynia w tej parafii czy gdzie indziej zasługuje na to, by ją nazywać ambasadą nieba”. „Jedną z wielu na świecie, ale jednego nieba, gdzie jest Bóg i święci, a także nasza pierwsza oraz ostateczna ojczyzna. Ambasada wskazuje na państwo, które ona reprezentuje” – wytłumaczył i powtórzył, że przez 500 lat starowiejska świątynia jawi się jako „najprawdziwsza ambasada innego świata”.
„Przez tę świątynię przeszło tysiące młodych par. Wszyscy przychodzili jak do ambasady, by otrzymać zapewnienie Bożego błogosławieństwa w nowym życiu” – zaznaczył biskup.
Jak zauważył, każda świątynia przypomina o istnieniu nieba, zbawienia, przeznaczenia człowieka i za Apostołem Narodów powtórzył, że to „w Jezusie Chrystusie budowla rośnie na świętą w Panu świątynię”.
„Ta piękna i wiekowa świątynia jest ambasadą nieba, jedną z wielu. Tak jak inne, drewniane czy murowane, one wszystkie wskazują na drogę, która jest przed nami. One wszystkie mają ten sam fundament, którym jest wiara od apostołów i proroków Kościoła, a przede wszystkim, ich kamieniem węgielnym, bez którego by nie powstały, jest Jezus Chrystus. Jemu oddajmy chwałę i dziękczynienie z okazji tych pięciuset lat Jego przebywania, obecności, przemawiania i obdarowania łaską” – zachęcił na koniec duchowny.
Uczestników modlitwy dziękczynnej za 500 lat świątyni powitał proboszcz ks. Grzegorz Then. Duchowny podkreślił, że jest to podziękowanie za budowniczych, fundatorów, a przede wszystkim za ludzi, „którzy tworzyli przez wieki żywy Kościół”.
W małej drewnianej świątyni oraz wokół niej modlili się przedstawiciele władzy różnego szczebla, organizacji i instytucji oraz liczni parafianie.
W niedzielę, 22 maja br., Mszę św. jubileuszową odprawi pochodzący z tej parafii kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
Kościół w Starej Wsi został wzniesiony w 1522 i konsekrowany w 1530 r. Usytuowany jest na niewysokim wzniesieniu w otoczeniu drzew. Świątynia była kilkukrotnie przebudowywana, dlatego z czasem zatraciła swój pierwotny gotycki styl. Wciąż jednak należy do najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w diecezji bielsko-żywieckiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS