Cmentarz Obrońców Lwowa, znany jako Cmentarz Orląt, stanowi wydzieloną część Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Spoczywają tam Polacy polegli w obronie Lwowa w czasie wojny polsko-ukraińskiej w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Pochowanych jest tam blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców – stąd nazwa Cmentarz Orląt.
Lwy symbolem polskiej okupacji Lwowa
Posągi lwów, usunięte zostały z Cmentarza Orląt przez władze sowieckie w 1971 r. Powróciły tam w 2015 r. dzięki zabiegom Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.
W październiku 2018 r. Rada Obwodowa we Lwowie zażądała jednak usunięcia rzeźb, gdyż uznała je za „symbol polskiej okupacji Lwowa”. „Dążenie do ustawienia potajemnie pomników polskiej okupacji Lwowa trwa na tle niszczenia ukraińskich pomników na terytorium Polski, co odbywa się za milczącą zgodą polskich władz lokalnych” – ogłosiła wówczas Rada.
Mer Lwowa: Wojna pokazała, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem
W dzień ponownego odsłonięcia lwów na Cmentarzu Orląt mer Lwowa Andrij Sadowy zauważył we wpisie na Facebooku, że zaszłości w polsko-ukraińskiej historii próbuje wykorzystywać wspólny wróg. Sadowy napisał: „W historii między Ukraińcami a Polakami było wiele kart. Groby naszych przodków po obu stronach granicy były świadkami konfliktów i wzajemnych krzywd. I choć są to stare przypadki, często stawały na przeszkodzie wzajemnemu porozumieniu. A nasz wspólny wróg również skutecznie wykorzystał te karty historii. Ta wojna pokazała, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Niech te lwy na polskim cmentarzu wojskowym we Lwowie, które niegdyś były przedmiotem kontrowersji i zostały zamknięte, będą krokiem w kierunku ostatecznego wzajemnego przebaczenia przeszłych krzywd. Niech żyje Polska! Chwała Ukrainie!
Czytaj też: Ile będzie kosztować odbudowa Ukrainy i kto za to zapłaci?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS