A A+ A++

Centrum Biblioteczno-Kulturalne Powiatu Kętrzyńskiego zaprasza na kolejne spotkanie miłośników przeszłości naszej małej ojczyzny. Tematem wyprawy będą tym razem schrony przeciwlotnicze, które zachowały się do dzisiaj na terenie miasta.

W okresie II wojny światowej, zapewne po klęsce stalingradzkiej, rozpoczęto budowę – nie tylko w ówczesnym Rastenburgu, ale prowincji wschodniopruskiej – schronów przeciwlotniczych. Usytuowane były w pobliżu obiektów użyteczności publicznej, przede wszystkim dworców kolejowych, czy urzędów. W przypadku naszego miasta największy schron zbudowano w pobliżu dworca kolejowego oraz przy ratuszu i gmachu starostwa. Na schron przeciwlotniczy zaadaptowano pomieszczenia piwniczne w północnym skrzydle zamku, w którym podczas II wojny światowej mieścił się urząd skarbowy (niem. Finanzamt). Po spaleniu zamku (luty 1945r.) przez żołnierzy Armii Czerwonej (były to specjalne oddziały NKWD), zawalone piwnice zostały zasypane i odkryte dopiero podczas prac odbudowy w 1964r. Mniejsze schrony, które zachowały się do naszych czasów, znajdowały się przy ul. Kaszubskiej i Kwiatowej oraz przy ul. Warmińskiej. Pierwszy z nich zlokalizowano na parceli sióstr zakonnych „Katarzynek”, zapewne z uwagi na bliskość kościoła. Drugi, przy ul. Kwiatowej, zbudowano w pobliżu willi burmistrza (po wojnie budynek do 1974r. pełnił funkcję żłobka). Oba te bunkry zostały zlikwidowane, część zasypano. Przy ratuszu rozebrano w 2004r. schron, na którym do 1990r. stał pomnik sowieckich „wyzwolicieli”. Obecnie stoi tam postument poświęcony Wojciechowi Kętrzyńskiemu. Schron przy starostwie został w dużej części rozebrany w 1959r, podczas prac rozbudowy gmachu o skrzydło wzdłuż ul. Mickiewicza. Zachowana część poniemieckiego schronu została zaopatrzona w polskiej produkcji aparaturę wentylacyjną i elektryczną, która została usunięta podczas prac modernizacyjnych budynku kilkanaście lat temu. Do dzisiaj oryginalne schrony przeciwlotnicze zachowały się przy ul. Dworcowej i ul. Warmińskiej, za kościołem św. Jerzego, natomiast schron w zamku adaptowano na kotłownię.

Wszystkich zainteresowanych historią i zwiedzaniem zapraszamy w sobotę, 21 maja, o godzinie 10.00, przy parkingu ul. Pocztowej 11, nieopodal siedziby CBK. Koniecznie prosimy zabrać ze sobą dobre latarki, tym bardziej, że wnętrze jednego schronu jest pomalowane czarną farbą. Tadeusz Korowaj

Fot. Tadeusz Korowaj


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStan epidemii zniesiony. Maseczki w szpitalach i aptekach obowiązują. Nowe zasady odwiedzin pacjentów
Następny artykułDonald Tusk znów zabrał głos i nie gryzł się w język. “To się w głowie nie mieści”