A A+ A++

Początki leczenia cukrzycy sięgają lat 20. XX wieku, kiedy to naukowcy z Uniwersytetu w Toronto pod kierownictwem Frederica Bantinga wyizolowali insulinę z psich trzustek. Pierwszą osobą, która otrzymała zastrzyk z insuliny był 14-letni pacjent – był to historyczny moment, który odmienił los wieku osób zmagających się z cukrzycą. Procedura ta nie odbywała się jednak bezboleśnie i całkowicie bezpiecznie. Obecnie możemy się jednak cieszyć szybkimi, wygodnymi sposobami na dostarczenie insuliny – wykorzystuje się do tego strzykawki insulinowe czy peny do insuliny. Jakie są wady i zalety każdej z tych metod?

Podawanie insuliny

Odpowiednie podanie insuliny to niezwykle ważny element terapii diabetyków – pacjenci rozpoczynający leczenie muszą dokonać wyboru, jaka metoda będzie dla nich najlepsza. Insulinoterapię można wdrażać na kilka sposobów, a w doborze optymalnej metody często pomaga lekarz diabetolog, edukator cukrzycowy czy pielęgniarka diabetologiczna po przeprowadzeniu konsultacji z osobą chorą na cukrzycę. Na to, jakie narzędzie będzie najlepsze, ma wpływ kilka czynników: wiek pacjenta, jego budowa działa oraz aktywność fizyczna, a także stopień samodzielności i sytuacja finansowa. Niemałe znaczenie mają również indywidualne preferencje.

Diabetycy potrzebują dostarczać swemu organizmowi odpowiednią ilość insuliny – musi być ona podawana w określonym czasie oraz w odpowiedni sposób. Wśród jednych z najczęściej spotykanych narzędzi do podawania insuliny możemy wyróżnić strzykawki insulinowe oraz peny do insuliny.

Najstarszą metodą jest podawanie insuliny za pomocą strzykawki. To tradycyjny sposób, który wciąż jest stosowany przez wiele osób – wykorzystuje się go zwykle w placówkach medycznych. Strzykawki insulinówki, które zapewniają wygodne wstrzykiwanie insuliny znajdziesz tutaj!

Pen do insuliny jest kolejnym narzędziem, które cieszy się niemałą popularnością – to automatyczny wstrzykiwacz do insuliny. To przedmiot wielokrotnego użytku, gdyż wymianie podlegają tylko wkłady z insuliną i igły do penów.

Każda z tych metod wyróżnia się odmiennymi wadami oraz zaletami. Przekonaj się, która będzie lepsza dla Ciebie!

Strzykawka insulinowa

Strzykawki insulinowe umożliwiają nam precyzyjne, niemalże bezbolesne podawanie insuliny. Są one niewielkie i posiadają cienkie igły ze specjalną powłoką, dlatego zastrzyk nie wiąże się ze znaczącym dyskomfortem. Strzykawki insulinówki pozwalają na mieszanie insuliny – to dobre rozwiązanie, jeśli używamy dwóch rodzajów insuliny jednocześnie, ponieważ wtedy wykonujemy tylko jeden zastrzyk. Ich dużą zaletą jest przystępność cenowa – porównując koszt wiążący się z innymi narzędziami do podawania insuliny, strzykawki insulinowe są względnie tanie. 

Należy jednak pamiętać, że strzykawki insulinówki są przeznaczone jedynie do jednorazowego użytku – nie można ich ponownie używać, gdyż igła przestaje być sterylna i może dojść do zakażenia.

Pen do insuliny

Pen do insuliny posiada bardzo cienką igłę oraz wkład insulinowy, co ułatwia wielokrotne wstrzykiwanie. Jego niewielkie rozmiary sprawiają, że to produkt bardzo wygodny w przenoszeniu, niezwykle dyskretny. Peny gwarantują wygodę użytkowania, a także mniejszy ból podczas insulinoterapii. 

Niemożliwe jest jednak mieszanie różnych rodzajów insuliny. W związku z tym, jeśli stosujesz równocześnie parę rodzajów insuliny, potrzebujesz minimum dwóch penów, aby zaaplikować kilka wstrzyknięć. Ich wadą jest również cena – nie jest to opcja, na którą wszyscy mogą sobie pozwolić.

Strzykawka insulinowa czy pen do insuliny?

Insulinę można podać na kilka sposobów – wiele osób wykorzystuje strzykawki insulinówki, natomiast inni stawiają na peny do insuliny. Część diabetyków używa również pompy insulinowej – stosuje się ją jednak podczas intensywnej insulinoterapii, kiedy konieczne jest stałe podawanie pacjentowi niewielkich ilości insuliny. Takie urządzenie składa się z cewnika, który wprowadza się pod skórę, i zewnętrznej pompy ze zbiornikiem na insulinę. 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepsze będą strzykawki insulinowe, czy może sprawdzą się u nas peny do insuliny. Zanim wybierzemy optymalny sposób podawania insuliny, powinniśmy przeanalizować wszystkie ich wady oraz zalety. Warto też porozmawiać z pracownikiem ochrony zdrowia – on z pewnością doradzi nam, która metoda będzie dla nas odpowiednia.



Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGm. Izbica. Tajemnica cennego artefaktu wyjaśniona. Odnaleźli rodzinę żołnierza z nieśmiertelnika 
Następny artykułENEA Poznań Mistrzem Polski !!!