Niskie zarobki, a co za tym idzie większe nierówności społeczne były jednym z powodów, przez które Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z Unii Europejskiej. Teraz brytyjski rząd został wezwany do tego, by w końcu wziąć się za wynagrodzenie pracowników, tak, by stawki godzinowe zostały podwyższone.
Zobacz także:
Jak informują brytyjskie media, we wtorek pozarządowa organizacja Oxfam, wezwała brytyjski rząd i firmy do tego, by zwiększono pracownikom na Wyspach zarobki. Wszystko po to, aby zmniejszyć rosnące nierówności społeczne.
„Wielka Brytania jest jednym z najbardziej nieegalitarnych krajów wśród rozwiniętych państw na świecie” czytamy w komunikacie organizacji, która zajmuje się walką z biedą i nierównościami. Organizacja Oxfam doszła o takich wniosków po wnikliwej analizie badań między innymi OECD i banku Credit Suisse, które zostały opublikowane w ostatnim czasie.
Organizacja przypomniała, że jeden na pięciu mieszkańców Wysp żyje poniżej progu ubóstwa, a 1% (czyli 643 tysiące osób) to najbardziej uprzywilejowani Brytyjczycy, którzy posiadają 20-krotnie więcej pieniędzy, niż łącznie ma 20% mieszkańców (czyli około 13 milionów). W Wielkiej Brytanii gospodarstwo mające zarobki poniżej 60% przeciętnej traktowane jest jako ubogie.
Raport ten został opublikowany niedługo po tym, jak premier Wielkiej Brytanii Theresa May złożyła pracownikom pierwsze obietnice. Zapewniła, że będzie wspierać siłę roboczą w kraju. Zwykli pracownicy mają być lepiej reprezentowani przed zarządami firm, a przedsiębiorstwa mają otrzymywać zachęty podatkowe do szkoleń pracowników.
Trzecim filarem pomocy pracownikom ma być wprowadzenie proporcjonalności wynagrodzenia w stosunku 20:1. Oznacza to, że najwyższe stanowiska będą mogły zarabiać maksymalnie dwadzieścia razy więcej od najniższej pensji w firmie.
Przedstawicielka Oxfam, Rachael Orr powiedziała, że „Zjednoczone Królestwo jest jednym z najbogatszych krajów świata, ale to także naród podzielony na tych, którzy mają i na tych, którzy nie mają”. Zaznaczyła także, że znaczne nierówności społeczne utrzymują się pomimo wzrostu gospodarczego w ostatnich latach i obniżenia stopy bezrobocia do 5%.
Kasia Okarmus / POLEMI.co.uk
Fot.: Dan Breckwoldt / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS