Dla nastolatka korzystanie z karty bankowej rodzica może być kłopotliwe, ponieważ młody człowiek za każdym razem będzie musiał pytać się opiekuna, o zgodę na wybranie określonej kwoty. W takim wypadku można rozważyć otwarcie dziecku konta w banku, by mogło samodzielnie zarządzać swoimi finansami. A kiedy najlepiej założyć konto dla młodzieży?
Kiedy można założyć dziecku konto bankowe?
Oferta większości banków jest skierowana do dzieci w wieku od 13 do 18 roku życia. Ponieważ dzieci młodsze nie mają zdolności do czynności prawnych, a dzieci starsze mogą już same decydować o sobie i swoich wydatkach. Poza tym rodzice mogą także otworzyć konto oszczędnościowe dla dziecka i to niezależnie od jego wieku, jednak wówczas to oni będą takim kontem zarządzać. Oczywiście o tym, kiedy dziecko będzie gotowe by wziąć odpowiedzialność za swoje oszczędności, powinni decydować rodzice. W tym celu warto się przyjrzeć temu, jak nastolatek dysponuje gotówką, a następnie można z nim porozmawiać o podstawowych zasadach planowania wydatków.
Jak otworzyć konto dla młodzieży?
Założenie konta dla nastolatka zwykle nie jest trudne, a większość banków umożliwia sprawne otwieranie konta przez Internet za pośrednictwem dedykowanej aplikacji bankowej. Chcąc założyć nowe konto dla dziecka, wystarczy jedynie przygotować dokument tożsamości rodzica oraz dokument tożsamości dziecka. W przypadku dziecka akceptowane są takie dokumenty jak:
- dowód osobisty,
- legitymacja szkolna,
- paszport.
Następnie trzeba wypełnić wniosek, a bank w przeciągu kilku dni prześle na wskazany adres kartę debetową. Co ważne rodzicom zostanie również udostępniona funkcja podglądu konta dziecka, żeby mogli nadzorować to, w jaki sposób ich pociecha korzysta z pieniędzy. Gdy nastolatek nauczy się już odkładać część pieniędzy na przyszłe wydatki, wtedy można pomyśleć o tym, by dodatkowo założyć mu konto oszczędnościowe dla dziecka z atrakcyjnym oprocentowaniem.
Co można zyskać, zakładając dziecku konto dla młodzieży?
Współcześnie bardzo wiele spraw zarówno prywatnych, jak i urzędowych można załatwić, korzystając z bankowości internetowej. Dlatego im szybciej rodzice nauczą dziecko obsługiwać konto online, tym lepiej ich pociecha będzie zarządzała pieniędzmi w dorosłym życiu. Poza tym posiadanie własnego konta to świetna lekcja samodzielności i odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Co więcej, nauka oszczędzania sprawi, że dziecko będzie szanowało pieniądze i umiało z wyprzedzeniem planować swoje wydatki. Jest to również dobry pretekst, by zwrócić dziecku uwagę na aspekty związane z bezpieczeństwem i właściwym przechowywaniem wrażliwych danych takich jak, chociażby login i hasło do konta. Ponadto nowoczesne konto dla młodzieży jest zwolnione z większości tradycyjnych opłat bankowych, przez co rodzice nie muszą się martwić, że otwierając takie konto, narażą się na dodatkowe koszty.
Rodzice poprzez założenie dziecku konta w banku dadzą mu również do zrozumienia, że jest osobą dojrzałą i godną zaufania, a to może znacząco wzmocnić samoocenę młodego człowieka. Dlatego mając w domu nastolatka, zdecydowanie warto pomyśleć o otwarciu specjalnego konta bankowego dedykowanego młodzieży.
Transport drogowy – dlaczego Twoja firma go potrzebuje?
Wielu z nas myśląc o transporcie drogowym skupia się niemal wyłącznie na sporych autach dostawczych, które mają ponad…
Najczęściej popełniane błędy w samodzielnym prowadzeniu księgowości
Osoby zakładające własną firmę nie zawsze dysponują zbyt dużymi środkami na start. Stąd też często starają się jak…
Poznaj cechy innowacyjnych pokryw kompozytowych
Zarówno w obiektach użytkowych, jak i przemysłowych wykorzystuje się zróżnicowane systemy instalacyjne, które doprowadzają…
Budujesz stacje paliw? Zadbaj o wytrzymałe wyposażenie
Inwestycja w stację benzynową wymaga dopilnowania wielu aspektów, dzięki którym korzystanie z niej będzie funkcjonalne i…
COVID i wojna. Czy inwestować w turystykę?
Epidemia koronawirusa przyczyniła się nie tylko do problemów ekonomicznych, ale również do powstania nowych trendów –…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS