A A+ A++

Pomaganie (jest) Sztuką… to cykl autorstwa Andrzeja Słoniny, realizowany we współpracy z naszą Telewizją od stycznia 2022 roku. Od dawna wiadomo, że sztuka ma działanie terapeutyczne, a teraz sztuka będzie mieć dodatkową moc – czynienia dobra.

Pomaganie (jest) Sztuką to cykl o charytatywnych działań. Dzieła sztuki przekazywane co miesiąc na  przez lokalnych artystów na licytacje z których środki wesprą wybraną osobę, osoby, rodzinę potrzebujące wsparcia.

Cieszy nas bardzo realizacja pomysłu społecznika o wielkim sercu, artysty, nauczyciela, animatora kultury, Andrzeja Słoniny z Bogdanówki.  Jest to idea która od lat bliska jest naszej telewizji. Z jednej strony promocja lokalnych twórców i ich prac, z drugiej strony wspieranie potrzebujących z naszego regionu. Cykl ma charakter charytatywny, a jego hasłem przewodnim jest pozdrowienie ojców Franciszkanów.

Udział w projekcie jest otwarty. Każdy może się dołączyć m.in. poprzez udział w licytacji, podpowiedzi Kto potrzebuje pomocy czy też  dostarczenia do nas swojego dzieła na licytację!

Kto tworzy projekt i jaka jest rola?

  • Pomagający Artysta, co miesiąc inny, przekazuje dzieło.
  • Wspierany: osoba, osoby, rodzina wybierana co miesiąc inna. Do której trafią środki z licytacji.
  • Licytujący Dzieło, każdy Kto weźmie udział w licytacjach. Wśród nich wygrywający Licytację – „Wspierający.”
  • Promotor cyklu – Myślenice iTV.

Kwiecień 2022 – czwarty odcinek cyklu

Pomagający Artysta: Zdzisław Słonina ur. w 1955 r. pochodzi z Bogdanówki (gmina Tokarnia). Od połowy lat siedemdziesiątych XX w. rzeźbi, maluje, fotografuje.

Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski.

Były wieloletni dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Świątnikach Górnych /1991r. – 2011r./ i były prezes Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych /1992r. – 1996r./

Jest laureatem wielu konkursów krajowych i regionalnych w dziedzinie rzeźby w drewnie oraz malarstwa na szkle. Na swoim koncie ma 41 wystaw indywidualnych oraz udział w 139 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Zdzisław Słonina jest jednym z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych twórców ludowych w Polsce.

Wykonuje prace – zarówno rzeźby jak i obrazy na szkle – głównie o tematyce sakralnej, czasami wykonuje dzieła o tematyce ludowej lub historycznej.

W 2020r. w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykonał cykl ponad czterdziestu obrazów pn. „Żywobycie Kliszczaków na szkle malowane” przedstawiających życie na wsi z czasów jego dzieciństwa.

W swej pracy używa czystych kolorów – soczystych czerwieni, błękitów, zieleni, brązów itp. Przedstawiane postacie często ozdabia aniołkami, ptaszkami i kwiatami co sprawia, że jego styl jest niepowtarzalny i łatwo rozpoznawalny wśród innych twórców.

Malarstwo Zdzisława Słoniny jest bardzo kolorowe i dekoracyjne, charakteryzuje się brakiem cieni i laserunków.

Jego prace znajdują się w: Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Regionalnym w Myślenicach, Państwowym Muzeum na Majdanku, Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach, Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych oraz zbiorach prywatnych w Ameryce, Australii i Europie.

Jest znanym opiekunem artystów ludowych, inspiratorem imprez artystycznych i kulturalnych na terenie gminy i regionu. Twórczość swą traktuje jako spełnienie życiowego powołania i pasji.

Mieszka i tworzy w Świątnikach Górnych.

Dzieło: Matka Boska z Dzieciątkiem – Obraz malowany na szkle.

Pomaganie (jest) Sztuką – cykl charytatywny. Razem możemy więcej! Kwiecień 2022

Wspierane osoba w kwietniu 2022: Mateusz Chrobak

Mateusz Chrobak lat 16 – Sułkowice woj. Małopolskie, Mateusz i jego serce do „naprawy”.

„Cześć wszystkim. Jestem Mateusz, mam 16 lat i od mojego pierwszego dnia walczę o życie. W mojej drugiej dobie życia przeszedłem operację, która uratowała mi życie i dała mnie i moim rodzicom nadzieję. Od tamtego czasu walczę, mimo trudności i kłód rzucanych pod nogi, przez moje serce. W roku 2008, mój stan zdrowia drastycznie się pogorszył. Nie potrafię sobie wyobrazić momentu, kiedy moi rodzice usłyszeli słowa: „To jest koniec, nie można już nic zrobić, proszę zabrać wszystkie rzeczy dziecka.” Wszyscy modlili się o cud, który się wydarzył.

Od tamtego momentu minęło prawie 14 lat, a ja staram się cieszyć każdym dniem. Mam wsparcie mojej rodziny, przyjaciół, lekarzy i wielu innych osób. To dzięki nim wiem, że mam dla kogo żyć i dla kogo walczyć.

Niestety, ponad 3 lata temu dowiedziałem się, że potrzebny jest u mnie przeszczep serca. Dalej nie jestem w stanie przyjąć ten wiadomości, ale wiedziałem że nie ma innego wyjścia. Po 6 miesiącach, dostaliśmy informację o dyskwalifikacji do przeszczepu. Codziennie budzę się z myślą: „Co dalej? Czy wszystko aby na pewno się uda?”.

9 miesięcy temu, moja wydolność serca bardzo się pogorszyła, a dodatkowo lekarze z Niemiec, nie są w stanie pomóc w moim dalszym leczeniu. Na dzień dzisiejszy, jedyną nadzieją jest przeszczep komórek macierzystych, które mają za zadanie poprawić wydolność mojego serca. U zdrowej osoby wydolność wynosi około 50%, w moim przypadku tylko 24% i stopniowo się zmniejsza. Komórki macierzyste mogą podnieść moją wydolność o 5-7% – jest to bardzo dużo. Przeszczep da nam i kardiologowi czas na znalezienie kliniki na świecie, która będzie w stanie mi pomóc.

Na ten moment potrzebujemy zebrać ponad 150 tysięcy złotych, bym mógł polecieć do Belgradu na wcześniej wspomniany przeszczep. Nie uda się to bez waszego zaangażowania i wsparcia, dlatego bardzo was proszę o pomoc, abym miał szansę żyć.”

Pomaganie (jest) Sztuką – cykl charytatywny. Razem możemy więcej! Kwiecień 2022

Zbiórkę środków na leczenie Mateusza prowadzi Fundacja Licytuje-Pomagam

Pomaganie (jest) Sztuką – cykl charytatywny. Razem możemy więcej! Kwiecień 2022

Zbiórka: Fundacja Licytuje Pomagam (licytuje-pomagam.pl)

Zapraszamy do licytacji, która trwać będzie od 20 do 30 kwietnia 2022 roku na stronie facebookowej Myślenice iTV. Kwota startowa 300 zł.


Regulamin cyklu pn. „Pomaganie (jest) Sztuką”:

  1. Każdy może współtworzyć cykl pn. Pomaganie (jest) Sztuką, bo Razem możemy czynić więcej dobra!
  2. Cykl ma charakter charytatywny! Jego hasłem przewodnim jest pozdrowienie ojców Franciszkanów: „Pokój i dobro.”
  3. Myślenice iTV partycypuje w czynieniu dobra promując ludzi, którzy chcą pomagać czyli artystów lokalnych oraz udostępniając informację o osobach potrzebujących wsparcia  pochodzących z naszego regionu.
  4.  „Pomagający Artysta” to osoba(lub grupa osób), która (które) dobrowolnie przekazuje na wsparcie potrzebującym dowolną swoją pracę – „dzieło”.
  5. „Dzieło” będzie licytowane na stronie facebookowej Myślenice-iTV w terminie od 20 do ostatniego dnia miesiąca, czyli w styczniu od 20 do 31 stycznia do godziny 20:00. /w lutym do 28, w marcu do 31, w kwietniu do 30 …)
  6. Środki z licytacji trafią bezpośrednio do potrzebujących, czytaj „Wspieranych” tj. osoby, osób, rodziny. NA ICH KONTO, KONTO FUNDACJI, STOWARZYSZENIA, które prowadzą zbiórkę na ich cel.
  7. Zwycięzca licytacji w danym miesiącu „Wspierający”, wpłaca zadeklarowaną przez siebie kwotę w ciągu trzech dni od zakończenia licytacji.
  8. Wylicytowane prace – „Dzieła” można będzie odebrać w Redakcji Myślenic iTV Rynek 27, po okazaniu dowodu wpłaty na rzecz „Wspieranych” tj. osoby, osób, rodziny.
  9. W roku planowanych jest: 12 licytacji – jedna w miesiącu. 12 Dzieł, 12 Wspieranych, 12 Wspierających.”
  10. Wspierany” tj. osoba, osoby, rodzina wybierany jest każdorazowo przez realizatorów cyklu.
  11. W każdym miesiącu będzie inny Pomagający Artysta oraz inny Wspierany tj. osoba, osoby, rodzina.
  12. Regulamin autorskiego projektu może ulec zmianie w trakcie jego trwania.

Zapraszamy do zaangażowania się w wspólne działania w ramach „Pomaganie (jest)Sztuką.”

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIga Świątek lepsza od sióstr Williams? Polka o krok od wielkiego rekordu
Następny artykułNie dostać kosza [ Społeczeństwo ]