Pracownicy z Unii Europejskiej pracujący w Wielkiej Brytanii nie dostali żadnych rządowych gwarancji odnośnie zabezpieczenia ich praw. W kwestii pozwoleń na dalsze zatrudnienie pracownicy z krajów Wspólnoty, w tym Polacy, rozmawiają ze swoimi pracodawcami, których odpowiedzi na nurtujące pytania nie są satysfakcjonujące.
Zobacz także:
Jak informuje ITProPortal, ludzie pracujący na Wyspach, w tym także i imigranci nie czują się już pewnie w pracy, ponieważ nie mają pewności stałego zatrudnienia. Obawy o to pojawiły się po wynikach referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
O najnowszych danych poinformował Business Barometer, który kwartalnie wykonuje takie badania i bliżej przygląda się brytyjskiej gospodarce. Okazuje się, 26% właścicieli małych lub średnich przedsiębiorstw przyznało się do tego, że ich pracownicy zgłosili się do nich z zapytaniem co będzie dalej z nimi po Brexicie.
W Londynie obawy te są największe, ponieważ tam z tym samym zapytaniem zgłosiło się 52% pracowników. Także ludzie na wschodzie Anglii (12%), Irlandii Północnej (13%) i Walii (14%) martwią się swoją przyszłością.
„Patrząc na wyniki z perspektywy narodu, to fakt, że 26% właścicieli biznesu zostało bezpośrednio zapytanych o to, jakie konsekwencje może mieć Brexit dla pracowników, pokazuje, jak silny ta decyzja o opuszczeniu Unii Europejskiej, miała na nich wpływ” komentuje Neil Davis, dyrektor generalny Close Brothers Asset Finance. „W większości przypadków odpowiedź ta brzmiała, że na ocenę tego jest jeszcze za wcześnie” dodaje Davis.
Najwięcej zaniepokojonych pracowników jest głównie w sektorach takich jak budownictwo (31%), inżynieria (38%), produkcja (34%) czy transport (33%).
Strach przed utratą pracy spowodowany jest głównie tym, że brytyjski rząd uparcie odmawia udzielenia gwarancji pracownikom z krajów Unii Europejskiej na pozostanie w kraju. Wielokrotnie w ostatnich tygodniach mówiło się także o tym, że ich prawa nie powinny być wykorzystywane jako „karta przetargowa” w negocjacjach.
Kasia Okarmus / POLEMI.co.uk
Fot.: dotshock / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS