Niespełna 16-letni Oskar Paluch przecierał jednodniowy tor na Stadionie Narodowym w ostatnią środę i był pod ogromnym wrażeniem tego, co przeżył w stolicy. – Niesamowite odczucia, a przecież trybuny były jeszcze puste – mówił utalentowany młodzian ze Stali Gorzów, który pewnie w czerwcu zadebiutuje w PGE Ekstralidze. – Przejechałem wszystkie ścieżki i mam nadzieję, że dobrze przetarłem je Bartkowi. Oczywiście marzę, aby kiedyś dotrzeć na takie zawody Grand Prix jako zawodnik.
– Bartek Zmarzlik faktycznie dzwonił, pytał o nasze wrażenia, rozmawiał również z mechanikiem – dodał Piotr Paluch, tata Oskara. – On jednak nie potrzebuje wielkich wskazówek, bo przecież to dwukrotny mistrz świata, który nas nauczy znacznie więcej. Ma już sporo doświadczeń z torów jednodniowych. Tor na Narodowym został na prostych nieco wydłużony i jest dość szeroki. Wiadomo, że tory układane czasowo nie są za długie. Zobaczymy, czy zawody dostarczą dużo emocji. Przy ogromnej, 50-tysięcznej widowni wszyscy na to liczą, bo to byłaby znakomita promocja żużla.
To będzie szósty turniej cyklu Grand Prix w Warszawie w historii i nigdy wcześniej nie wygrał tam Polak.
– Fajnie, że w tym roku wracamy do Warszawy, budzi to duże emocje i przemyślenia – mówił Bartosz Zmarzlik, który po pierwszych zmaganiach w Chorwacji jest liderem wyścigu o żużlowego mistrza świata w 2022 r. – Jest to niezwykłe miejsce, w którym chciałbym się pokazać z dobrej strony. Lubię się ścigać i za każdym razem robię wszystko, by zrobić najlepszy wynik. Podchodzę nieco spokojniej do tego niż parę lat temu, bo nic nie muszę, a jedynie mogę.
Dotychczasowy najlepszy wynik Zmarzlika na Stadionie Narodowym to szóste miejsce. – Liczę tym razem co najmniej na wielki finał. To już byłby mój rekord na tym stadionie – stwierdził kapitan Stali Gorzów. – Te zawody są specyficzne i niepowtarzalne. Wiele czynników wpływa na ustawienie motocykli. Jak mocno chodzi klimatyzacja, czy otwarty jest dach, jak zachowuje się nawierzchnia, gdzie zrobią się jakieś dziury. To jest urok torów jednodniowych.
W Gorican w Chorwacji mieliśmy kwalifikacje w dniu zawodów, a więc jakieś ustawienia motocykli można było zachować na wieczór. W Warszawie walka z czasem zaczęła się już w piątek, a więc w sobotę zabawę i jak najbardziej trafne czytanie nawierzchni na samo ściganie w czwórkę spod taśmy będziemy mieli zupełnie od nowa.
Zmarzlik trenował dzisiaj z Patrykiem Dudkiem i Szwedem Fredrikiem Lindgrenem. W klasyfikacji najszybszych przejazdów na jedno okrążenie najpierw prowadził Brytyjczyk Daniel Bewley, potem Zmarzlik, następnie Duńczyk Leon Madsen, ale w czasie ostatniego wyjazdu na tor stalowiec zdołał go zdystansować. Ma ewidentnie swój patent. Wykorzystując nową oponę, atakuje pierwsze miejsce od razu po ruszeniu z parkingu, trzymając się blisko krawężnika. Podobnie jak w Chorwacji znów w kwalifikacjach był najlepszy.
W parkingu tłumaczył Robertowi Kubicy, że tu nie staje w zawodach na pole position jak w Formule 1, a wybiera sobie pasujący numer startowy. Nie od dziś wiadomo, że zwycięzcy kwalifikacji głównie stawiają na piątkę, a zaraz potem na numer 13. Takie wybrali sobie na sobotę Zmarzlik i Madsen.
Zmarzlik ruszy do walki w drugim wyścigu w czerwonym kasku, a więc zacznie przy krawężniku. Za rywali będzie miał Lindgrena, Australijczyka Jacka Holdera oraz Bewley’a.
Turniej w Warszawie wystartuje w sobotę, 14 maja, o godz. 19. Polskie rundy cyklu Grand Prix 2022 można oglądać nie tylko w internecie, ale również w telewizji TTV.
KLASYFIKACJA PRZEJŚCIOWA GP 2021 (PO 1. TURNIEJU):
- 1. Zmarzlik – 20 pkt,
- 2. Janowski – 18 pkt,
- 3. Michelsen – 16 pkt,
- 4. Thomsen – 14 pkt,
- 5. Madsen – 12 pkt,
- 6. Zagar – 11 pkt,
7. Lambert – 10 pkt, 8. Doyle – 9 pkt, 9. Lindgren – 8 pkt, 10. Vaculik – 7 pkt, 11. Bewley – 6 pkt, 12. Dudek – 5 pkt, 13. Woffinden – 4 pkt, 14. J. Holder – 3 pkt, 15. Fricke – 2 pkt, 16. Przedpełski – 1 pkt.
KOLEJNE TERMINY CYKLU GRAND PRIX 2022:
- 14 maja – GP Polski, Warszawa,
- 28 maja – GP Czech, Praga,
- 4 czerwca – GP Niemiec, Teterow,
- 25 czerwca – GP Polski, Gorzów,
- 13 sierpnia – GP Wielkiej Brytanii, Cardiff,
- 27 sierpnia – GP Polski, Wrocław,
- 10 września – GP Danii, Vojens,
- 17 września – GP Szwecji, Malilla,
- 1 października – GP Polski, Toruń,
- 5 listopada – GP Australii, niepotwierdzone, miejsce do ustalenia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS