A A+ A++
fot. Pixabay

Lokatorzy protestowali w tej sprawie, bo czują się oszukani przez samorząd:

Mój blok ma 65 lat, więc już jest bardzo stary i mieszkania wymagają gruntownego remontu. Dużo wcześniej składałam i to polegało na tym, że przerwano nam wykup, nie pozwolono nam dokończyć tego, żeby już było finalnie, że mogliśmy już u notariusza wszystko zrobić. Czujemy się bardzo oszukani.

Zabrano nam możliwość wykupu mieszkań. Od budowy bloku minęło 50 lat. Nie dość, że człowiek płaci od tylu lat…

Człowiek zbierał każdy grosz, żeby mieć możliwość, a tu się okazuje, że tej możliwości nie ma. Dla mnie to nie jest fair


– powiedzieli naszemu reporterowi rozgoryczeni lokatorzy zasobów komunalnych. Częstochowianie już w tej sprawie interweniowali w magistracie wcześniej, teraz wreszcie procedowano obywatelski projekt uchwały przygotowany przez lokatorów. Nie znalazł poparcia radnych. Miasto nie zamierza ułatwiać wykupu, argumentuje to innymi celami:

Włodzimierz Tutaj: Zasób komunalny miasta ma służyć przede wszystkim zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób, w trudnej sytuacji mieszkaniowej, materialnej, życiowej, losowej, których nie stać na kupno lub wynajem mieszkania na wolnym rynku i, które spełniają określone kryteria. Poza tym miasto zgodnie z prawem musi zapewnić lokale socjalne osobom, które otrzymały sądowy wyrok eksmisyjny z przyznaniem lokalu socjalnego, a tym, którym sąd takiego lokalu nie przyznał, tzw. pomieszczenie tymczasowe. Dodatkową kwestią jest konieczność zapewnienia lokali komunalnych tym lokatorom, których miasto zmuszone jest wykwaterować z budynków o złym stanie technicznym – takich budynków, których już remontować się nie da

– informuje Włodzimierz Tutaj, rzecznik w magistracie. Lokatorzy zasobu komunalnego często z własnych pieniędzy utrzymywali lokale w należytym stanie technicznym myśląc o przyszłym wykupie. Według przyjętych mniejszych bonifikat stało się to dla nich nieosiągalne:

Dostałam mieszkanie do remonty, wyremontowałam. Trzeba było zrobić całą łazienkę, całą kuchnię, łącznie z instalacją elektryczną.

To jest bardzo smutne, że tak nas potraktowano, bo każdy był gotowy zapłacić te pieniądze, jakie nam wyznaczył Urząd Miasta i na wszystkie warunki Urzędu Miasta musieliśmy się zgodzić, co każdy niezwłocznie zrobił

– tyle lokatorzy zasobów komunalnych w Częstochowie. Samorządowcy odrzucili obywatelski projekt wykupu mieszkań z korzystną finansową bonifikatą dla wieloletnich lokatorów. Kilka lat temu mieszkańcy masowo z nich korzystali, co generowało dla miasta problemy i dotkliwe braki mieszkań:

Włodzimierz Tutaj: Liczba mieszkań, którym dysponowało miasto, drastycznie się kurczyła, co nie pozwalało na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych osób potrzebujących oraz na przyznawanie socjalnych lokali komunalnych osobami z wyrokami eksmisyjnymi. brak realizacji tych wyroków, z uwagi na brak mieszkań socjalnych, skutkuje odszkodowaniami na rzecz właścicieli i administratorów tych mieszkań, które musi płacić miasto. Miasto, czyli tak naprawdę wszyscy jego mieszkańcy. Celem zmiany w uchwale było więc ograniczenie masowego wykupu mieszkań, między innymi poprzez zmniejszenie bonifikat.

Jak dodaje rzecznik Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj, aktualnie samorząd ma ok. 500 wniosków o mieszkania komunalne, a wyroków eksmisyjnych ponad 600. Deficyt lokali utrzymuje się mimo oddawania nowych mieszkań do użytku.

Zobacz także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzień Strażaka. Zaproszenie na pokazy i… grochówkę
Następny artykułLokum Deweloper odracza realizację kolejnych projektów