Od czterech lat zarząd PZL-Świdnik starał się o wybudowanie parkingu dla pracowników zakładu. W poniedziałek wysiłki te zwieńczyło symboliczne zasadzenie tui przez Bartosza Śliwę, członka zarządu i Kierownika Zakładu Produkcyjnego Świdnik, Lucynę Pasternak, dyrektor HR, Pawła Zielińskiego, Szefa Utrzymania Ruchu i Obsługi oraz Artura Bociąga, Głównego Specjalistę do Spraw BHP i Ochrony Środowiska. W efekcie budowy uzyskano ponad 600 miejsc parkingowych, na których można wreszcie swobodnie pozostawić auto przed udaniem się do pracy.
– Brak parkingu wydzielonego dla pracowników tak wielkiego zakładu był wielkim problemem. Budowałem już w swojej karierze dwa duże zakłady przemysłowe i zawsze zaczynało się od parkingów. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że historia PZL-Świdnik jest bardzo długa, specyficzna i zawiła. Trzy lata temu wygospodarowaliśmy fundusze, powstały plany i mamy teraz satysfakcję z posiadania parkingu zaspokajającego potrzeby wszystkich pracowników PZL-Świdnik oraz firm kooperujących z naszą spółką. Są też specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych. Parking spełnia wszystkie wymagania instytucji ochrony środowiska – mówi Bartosz Śliwa.
Zdobycie wszystkich dokumentów pozwalających na rozpoczęcie budowy nie było łatwe. Parking znajduje się na obszarze objętym programem „Natura 2000”. Wynikała z tego konieczność dopełnienia ostrych wymagań stawianych przez Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Cały teren parkingu zajmującego 2 ha powierzchni jest odwadniany, a woda odprowadzana jest z jego powierzchni do 20 studni chłonnych, przez które przenika do głębszych warstw ziemi. Parking jest również zabezpieczony przed przenikaniem do otoczenia substancji ropopochodnych. Powierzchnie pod pojazdami wypełnione są żwirem umożliwiającym odprowadzanie wody, a jednocześnie spełniającym funkcję filtracyjną. Jedynie dojazdy do stanowisk parkingowych wykonane są z kostki brukowej. Cały system jest autonomiczny i nie ma punktu wspólnego z miejską kanalizacją publiczną. Nawet roślinność posadzona na terenie parkingu musiała spełnić wymogi RDOŚ, która wskazała, jakich gatunków można użyć ze względu na obecność susłów.
Na razie parking wypełniony jest w mniej więcej 50 procentach. W okresie jesienno zimowym, kiedy liczba pojazdów zapewne się zwiększy, zapadnie decyzja o ewentualnej modernizacji innego parkingu, który udostępniłby kolejnych sto miejsc.
jmr
Artykuł przeczytano 277 razy
Last modified: 10 maja, 2022
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS