Problem ogrzewania mieszkańców naszego miasta już poruszaliśmy na łamach naszego portalu. Od dawna mówi się bowiem o tym, że dni ciepłowni „Chwałowice” są już policzone i ta przestanie istnieć z końcem 2022 roku. Narodziło się pytanie: co dalej z ogrzewaniem naszego miasta? Dwa lata temu rozmawialiśmy o tym z wiceprezydentem Januszem Koperem »Kto będzie ogrzewał Rybnik od 2023? W mieście pojawi się 6 kotłów gazowych«
Teraz dowiedzieliśmy się, że PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa wykonała pierwszy poważny krok – pod koniec kwietnia zawarła bowiem umowę ze spółką Elemont S.A. z siedzibą w Opolu umowę na zaprojektowanie, budowę i uruchomienie dwóch obiektów kogeneracyjnych na terenie Rybnika.
Zobacz także
Przedmiotem umowy jest wykonanie zadania pod nazwą „Zaprojektowanie, budowa i uruchomienie dwóch obiektów kogeneracyjnych na terenie Rybnika”. W jej ramach wykonawca zobowiązany jest do kompleksowej realizacji całości prac, zawierających w swoim zakresie między innymi: projektowanie, wykonanie niezbędnej dokumentacji, budowę budynków mieszczących instalacje kogeneracyjne, dostawę i montaż gazowych agregatów kogeneracyjnych wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, a także dostawę i montaż instalacji technologicznych odzysku ciepła. Planowany termin zakończenia inwestycji to 31 października 2023 roku – czytamy w komunikacie PGNiG Termika.
Z kolei jak informuje spółka Elemont, w ramach inwestycji zostaną wybudowane układy kogeneracyjne w 2 lokalizacjach (przy ul. Kopalnianej w Rybniku i przy ul. Chwałowickiej w Rybniku).
Każdy układ kogeneracyjny będzie składał się z 2 agregatów o mocy 2,3 MWe i 3,3 MWe. Układy będą oparte o silniki gazowe: Innio Jenbacher JMS616 i Innio Jenbacher JMS620, które dadzą łączną moc 11,2 MWe. W ramach przedmiotu umowy jest również serwis układów kogeneracyjnych w okresie gwarancji tj. 24 miesiące – dowiadujemy się.
W imieniu PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa S.A. umowę sygnowali prezes zarządu Marcin Gawroński i członek zarządu Paweł Stec, z kolei spółkę Elemont S.A. reprezentował prezes zarządu Tomasz Sadowski.
Całkowita wartość kontraktu brutto wynosi: 60 173 382,69 PLN. Inwestycja ma zakończyć się do 31 października 2023 roku, czy to oznacza, że termin użytkowania ciepłowni “Chwałowice” zostanie wydłużony do tego czasu? Czekamy na odpowiedź PGG.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS