A A+ A++

Pracownik, który jest ojcem, ma prawo do urlopu ojcowskiego w związku z narodzeniem się dziecka. Czy zaadoptowanie przepisów unijnych spowoduje skrócenie okresu, w którym będą mieli możliwość skorzystania z takiego urlopu?

Skorzystanie z urlopu ojcowskiego – jakie zmiany?

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów (tzw. dyrektywa work-life balance) określa minimalne wymagania, które mają na celu ułatwienie pracownikom będącym rodzicami łączenie pracy z życiem rodzinnym. Dyrektywa dotyczy również urlopu ojcowskiego: aby zachęcić do równiejszego dzielenia się obowiązkami opiekuńczymi między kobietami i mężczyznami, uznano, że należy przyznać ojcom prawo do urlopu ojcowskiego.

Urlop ojcowski w rozumieniu dyrektywy

Za urlop ojcowski dyrektywa uznaje urlop dla ojca z okazji narodzin dziecka. Taki urlop ojcowski powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka w celu sprawowania opieki. Co więcej, powinien wyraźnie wiązać się z narodzinami dziecka.

Dziesięć dni urlopu?

Zgodnie z art. 4 dyrektywy państwa UE mają wprowadzić niezbędne środki w celu zapewnienia ojcom prawa do urlopu ojcowskiego przysługującego w sytuacji narodzin dziecka pracownika w wymiarze do dziesięciu dni roboczych.

Co ważne, państwa członkowskie zdecydują, czy wyrażają zgodę na wykorzystanie urlopu ojcowskiego częściowo przed narodzinami dziecka, czy wyłącznie po jego narodzinach.

Projekt ustawy o zmianie Kodeksu pracy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Druk UC118) w związku z wdrożeniem dyrektywy work-life balance. Polska ma obowiązek wdrożyć jej postanowienia do 2 sierpnia 2022r.

Skrócenie okresu na skorzystanie z urlopu ojcowskiego

W projekcie ustawy zaproponowano skróceniu dotychczasowego (24 miesięcy), w którym będzie możliwe skorzystanie przez pracownika – ojca wychowującego dziecko z urlopu ojcowskiego. Po zmianach będzie on wynosił 12 miesięcy.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Komplet: Kodeks pracy, Czas Pracy, Wynagrodzenia 2022

Tylko teraz

239,00 zł

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Sosnowiec: „Nauka jazdy”, która mogła zakończyć się tragedią
Następny artykułCzy biała wełna do wdmuchiwania zmieni oblicze termoizolacji?