A A+ A++

Czy las w słoiku może wiązać się z zagrożeniem dla przyrody i konsekwencjami karnymi? Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina, że niektóre mchy i porosty są pod ochroną.

Las w słoiku – mchy i porosty

GDOS zwraca uwagę na fakt, iż jednym z powszechnych elementów lasu w słoiku są mchy i porosty np. chrobotki. Najpopularniejszy gatunek mchu wykorzystywany do celów dekoracyjnych to z kolei bielistka siwa (zwana mchem poduszkowym).

Las w słoiku – gatunki chronione

„Zarówno jednak bielistka siwa, jak i wiele gatunków chrobotków znajduje się w Polsce pod ochroną. W stosunku do nich obowiązują m.in. zakazy zbioru, przetrzymywania i sprzedaży.
Zakazy w stosunku do chronionych gatunków obowiązują przez cały rok i dotyczą nawet najmniejszych fragmentów chronionych roślin i porostów. Za złamanie tych przepisów grozi kara aresztu albo grzywny” – czytamy na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Listę gatunków mchów i porostów objętych ochroną zawiera rozporządzenie w sprawie ochrony gatunkowej roślin i rozporządzenie w sprawie ochrony gatunkowej grzybów.

Las w słoiku – GDOS radzi

„Potrzebne do stworzenia zielonych aranżacji rośliny i porosty możemy nabyć w kwiaciarniach, na giełdach florystycznych oraz w sklepach specjalizujących się w dystrybucji gatunków roślin niepodlegających ochronie (np. nie zostały wymienione w rozporządzeniach lub zostały wyhodowane na specjalistycznych farmach), a w przypadku gatunków chronionych – wwieziono je do Polski lub pozyskano ze środowiska przyrodniczego na podstawie odpowiednich zezwoleń regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska” – podpowiada GDOS.

W praktyce nabywając rośliny możemy zapytać o kraj ich pochodzenia czy legalność źródła. Jeśli mamy wątpliwości co do legalności źródła pochodzenia użytych roślin, powinniśmy zgłosić sprawę organom ścigania.

Jeśli zbieramy rośliny samodzielnie – zdaniem GDOS – w pierwszej kolejności wykorzystywać gatunki niepodlegające ochronie. W przypadku gatunków chronionych należy wcześniej uzyskać zezwolenie na odstępstwo od zakazów m.in. zbioru, przetrzymywania, posiadania. Zezwolenie wydaje właściwy miejscowo regionalny dyrektor ochrony środowiska lub Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Czas pracy 2022

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAmbasador Rosji chce wrócić na cmentarz z ochroną. MSZ skomentowało incydent
Następny artykułIga Świątek uwielbiana przez Włochów. “Jest o krok przed resztą tenisistek”