Dostałeś wiadomość o nieuregulowanym rachunku za prąd albo gaz? Zanim zapłacisz upewnij się, że wiadomość jest prawdziwa – apelują policjanci. Do świdnickiej komendy zgłosiła się kobieta, którą oszukano na prawie 20 tysięcy złotych.
51-letnia mieszkanka Lublina poinformowała mundurowych, że padła ofiarą oszustów. Sprawcy podszyli się pod PGE i wysłali jej wiadomość z informacją, że 2 maja zostanie jej odłączony prąd. By temu zapobiec pokrzywdzona powinna uregulować należności i zapłacić niespełna 5 zł.
– Kobieta kliknęła w link znajdujący się w wiadomości, a następnie próbowała zalogować się do bankowości elektronicznej na stronie, na którą została przekserowana. Okazało się, że z jej konta wypłacono blisko 20 tys. zł – relacjonuje st. asp. Elwira Domaradzka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.
Policjanci apelują o ostrożność oraz dokładne weryfikowanie wiadomości otrzymywanych w formie e-maili, smsów czy w mediach społecznościowych.
– Tylko od naszej ostrożności i wiedzy na temat istniejących zagrożeń zależy, czy damy się oszukać. Ważne, by o takich sytuacjach rozmawiać z bliskimi. To z pewnością zwiększy ich czujność i pozwoli ochronić przed ewentualną utratą pieniędzy – mówi E. Domaradzka.
Polska Grupa Energetyczna również przestrzega przed podejrzanymi smsami.
– PGE Obrót apeluje do swoich Klientów o zachowanie szczególnej ostrożności, nieotwieranie fałszywych linków oraz niewpłacanie pieniędzy na numer konta przekazany w fałszywej korespondencji, a w przypadku wątpliwości o kontakt z PGE Obrót za pośrednictwem kanałów zdalnych lub w stacjonarnych Biurach Obsługi Klienta – czytamy na stronie https://pge-obrot.pl.
W wiadomościach od PGE, przypominających o zaległościach pieniężnych oraz zamiarze wstrzymania dostaw energii elektrycznej, zawsze podawany jest numer klienta, faktury/dokumentu wraz z terminem płatności i kwotą do zapłaty. Nie znajdziemy w niej natomiast linku kierującego bezpośrednio do systemów płatności internetowej.
– Wszystkie przypadki fałszywych wiadomości są przez PGE na bieżąco monitorowane, a strony zawierające fałszywe linki blokowane. Szczegółowe informacje, dotyczące zasad związanych z cyberbezpieczeństwem można znaleźć tutaj: https://www.gkpge.pl/Oferta/nie-daj-sie-oszukac – czytamy na stronie dostawcy.
af
Artykuł przeczytano 407 razy
Last modified: 5 maja, 2022
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS