W miniony czwartek Zespół Szkół nr 1 w Świdniku obchodził 20-lecie nadania szkole imienia Cypriana Kamila Norwida.
Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku. Potem uczestnicy przeszli do swojej szkoły przy ul. Okulickiego, gdzie odbyła się część oficjalna.
– Nadanie szkole imienia wiąże się z budowaniem jej tożsamości wokół ważnych wartości i reprezentowaniem naszego patrona. 20 lat temu uczniowie postanowili, że zostanie nim Cyprian Kamil Norwid. Tym samym zdecydowali się na pielęgnowanie wartości, wcielanie ich w życie oraz ciągłe odkrywanie tego, co dla wieszcza było ważne i co chciał przekazać następnym pokoleniom. Twórczość poety nie jest łatwa w odbiorze, ale na tyle wartościowa i istotna dla naszego narodu, że warto odkrywać jej piękno i mądre przesłanie – mówił, otwierając uroczystość Krzysztof Gałan, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Cypriana Kamila Norwida.
– Twórczość Norwida jest dla nas, Polaków, bardzo cenna. Nie bez powodu święty Jan Paweł II wracał do Norwida, dostrzegając w nim nie tylko wielkiego poetę, ale też przedstawiciela egzystencjalizmu chrześcijańskiego. Jan Paweł II z okazji 180. urodzin poety mówił, że jest to jeden z największych myślicieli, jakiego miała chrześcijańska wiara. Był wierny prawdzie i pozostawił dzieła reprezentujące postawę człowieka – chrześcijanina – Polaka. To wieszcz, który pisał dla nas, następnych pokoleń. Czerpmy od niego polskość i uczmy jej młodych Polaków. Z tych właśnie powodów Norwidowi należy się hołd. Dzisiejsza uroczystość jest właśnie hołdem składanym temu wielkiemu twórcy – zakończył przemowę dyrektor. Po nim głos zabrał starosta świdnicki, Łukasz Reszka.
– „Norwid”, jak potocznie określa się placówkę, trzyma wysoki poziom wśród szkół zawodowych. Dzisiaj szkoła osiąga sukcesy i może pochwalić się różnymi inicjatywami związanymi nie tylko z podstawą programową. Pozyskuje środki europejskie i poszerza horyzonty. Dziś świętujemy jubileusz 20-lecia nadania imienia szkole, ale 20 lat temu powstały również powiaty dzięki współpracy wielu osób, które ponad różnicie polityczne przedłożyły interes mieszkańców powiatu świdnickiego – przypominał starosta Łukasz Reszka.
– Patron szkoły znaczącą część swojego życia spędził za granicą, żyjąc w nędzy i utrzymując się z prac dorywczych. Jego twórczość, niełatwa do zrozumienia, została odkryta wiele lat po jego śmierci. Jestem głęboko przekonany, że patron będzie zawsze czuwał nad szkołą, a uczniowie zawsze będą przynosili chlubę jemu i szkole.
Wyjątkowo miłe słowa miała dla szkolnej społeczności Halina Dudzińska-Zuchniarz, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie.
– Jestem bardzo dumna, że mogę być wizytatorem tej szkoły. Pod swoją opieką mam cztery szkoły z powiatu świdnickiego i chcę podkreślić, że Zespół Szkół nr 1 jest najlepszą spośród nich – stwierdziła pani wizytator. – Pamiętajmy, że jakość i tożsamość szkoły budują nie tylko obecni nauczyciele i uczniowie, ale również ich poprzednicy. Warto też pamiętać o pracownikach administracyjnych, dzięki którym placówka tak sprawnie funkcjonuje. Życzę uczniom dalszych sukcesów, nauczycielom zaangażowania, wytrwałości, cierpliwości w pokonywaniu różnych trudności, a nam wszystkim dalszej, pomyślnej współpracy.
Gratulacje i życzenia dla „norwidowców” mieli również dyrektorzy innych szkół powiatowych. W części artystycznej uczniowie ZS nr 1 zaprezentowali gościom widowisko pt. „W ogrodzie poezji Norwida”, na które złożyły się recytacja i inscenizacja wierszy patrona szkoły. Potem publiczność obejrzała film o szkole, w którym była przedstawiona jej historia i teraźniejszość. Jubileusz zakończył się poczęstunkiem.
Wybrany spośród dziesięciu
Szkoła, której patronem od 20 lat jest C. K. Norwid, powstała w 1961 roku jako Technikum Mechaniczne. Po 13 latach w jego miejsce utworzono Zasadniczą Szkołę Zawodową nr 1 w Świdniku, a kolejnych sześciu na jej bazie utworzono Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Świdniku. Przez kolejne lata szkoła dynamicznie się rozwijała, uruchamiano w niej nowe typy szkół i kierunki kształcenia, próbując nadążyć za potrzebami zmieniającego się rynku pracy. Wraz z utworzeniem powiatu świdnickiego szkołą przeszła spod gestii kuratorium oświaty pod zarząd powiatu, a jej budynek przeszedł gruntowną modernizację. Już wcześniej społeczność szkolna podjęła starania o wybór dla swojej placówki patrona.
Spośród dziesięciu zaproponowanych kandydatów w ankiecie przeprowadzonej wśród uczniów zdecydowanie zwyciężył Cyprian Kamil Norwid. Oficjalnie szkoła otrzymała imię 2 marca 1999 roku. Przygotowania do jego nadania zbiegły się z nawiązaniem przez świdnickie samorządy współpracy z holenderską gminą Aalten i działającą w niej Fundacją De Woonplaats. Holendrzy byli tak urzeczeni gościnnością gospodarzy, że postanowili ufundować szkole sztandar, którego poświęcenie i przekazanie odbyło się wraz z uroczystością nadania placówce mienia 24 marca 1999 roku, w obecności przedstawicieli ambasady królestwa Holandii w Polsce, potem szkoła przyjęła obecną nazwą Zespół Szkół nr 1, zachowując imię C. K. Norwida.
Mimo trudnych czasów dla szkół zawodowych i branżowych świdnicki „Norwid” ma się całkiem dobrze. Uczniowie kształcą się w takich zawodach, jak np. technik-hotelarstwa, technik-logistyk, technik żywienia i usług gastronomicznych. Placówka realizuje liczne projekty unijne, a jej uczniowie odbywają staże i praktyki u zagranicznych pracodawców. JN
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS