Dzisiaj, 6 maja (05:08)
Komarzyca zyskała nazwę za sprawą swoich właściwości. Roślina skutecznie odstrasza komary i kleszcze, a jej liście i zwisające pędy stanowią niezwykłą ozdobę. Komarzyca jest chętnie sadzona na balkonach i tarasach, a jej uprawa nie należy do najtrudniejszych. Jak pielęgnować komarzycę?
Komarzyca to bylina pochodzącą z obszarów tropikalnych. W Polsce jest uprawiana zazwyczaj jako jednoroczna roślina doniczkowa. Najpierw rośnie wyprostowana, a dopiero po czasie jej pędy zaczynają zwisać łukowato na boki. Ma ona również małe kwiaty, które przybierają kolor jasnofioletowy albo biały. Wyrastają one w okółkach na szczycie pędów w formie 15-20-centymetrowych gron.
Liście komarzycy są natomiast owalne, karbowane oraz jasnozielone. Wydzielają zapach, który skutecznie odstrasza m.in. kleszcze i komary.
Zobacz również: Boisz się kleszczy w ogrodzie? Ta roślina ci pomoże
Komarzyca ze względu na wyjątkowo prezentujące się pędy, a także właściwości odstraszające komary jest chętnie sadzona na balkonach i tarasach.
Roślina ta potrzebuje dużo przestrzeni oraz światła. Bez niego liście stają się blade i robią się pomiędzy nimi odstępy. Jeśli nie ma takiej możliwości, by komarzyca stała non stop na słońcu, to jej stanowisko może być również pół zacienione. Ważne, by miała dostęp do słońca przynajmniej przez kilka godzin.
W mieszkaniu komarzyca potrzebuje co najmniej 18°C. Najlepiej się rozwija na parapetach przy oknach skierowanych na południe albo na zachód.
Zobacz również: Jak pozbyć się komarów? Skuteczne sposoby
Komarzycę zaleca się sadzić mniej więcej w połowie maja, czyli po ustąpieniu przymrozków.
Zazwyczaj jest sadzona w skrzyniach lub doniczkach. Należy jednak pamiętać o zrobieniu otworów w dnie oraz zapewnieniu warstwy drenażowej. Wszystko po to, by chronić ją przed zastojem wody. Ponadto sadząc komarzyce w rzędzie, trzeba zachowywać między roślinami 20 centymetrów odstępu.
Zobacz również: Cztery sposoby na komary
Komarzyca nie jest wymagającą rośliną. Warto jednak pamiętać o takich kwestiach jak regularne podlewanie. Ważne, by zapobiegać zastojom wody, które mogą doprowadzić do jej uschnięcia.
Komarzyca lubi dobrze przepuszczalne i bogate w składniki pokarmowe podłoża. Można ją sadzić zarówno w ziemi do kwiatów doniczkowych lub roślin balkonowych, jak i ziemi torfowej lub podłoża z domieszką ziemi kompostowej.
Zaleca się podczas sadzenia komarzycy dodanie do podłoża nawozu wolno działającego. W innym przypadku roślina będzie wymagała podlewania roztworem nawozu w płynie dla roślin doniczkowych lub roślin o zielonych liściach co mniej więcej dwa tygodnie.
Zobacz również: Nie tylko dwutlenek węgla. Naukowcy ustalili, co przyciąga komary
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS