A A+ A++

Dynamiczny rozwój zarówno obszarów miejskich jak i wiejskich, a także zmiany w stylu życia mieszkańców, powodują, że zachodzi potrzeba dokonania  zmian również w temacie zrównoważonej mobilności-  w planowaniu i rozszerzaniu przyszłościowych  transportowych  rozwiązań.  Pomocnym dokumentem na których gminy mogą bazować ma być Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej Obszaru Funkcjonalnego czyli strategiczny zbiór powiązanych ze sobą działań, których wdrożenie ma spełnić potrzeby mobilności przede wszystkim mieszkańców danego obszaru.

We wtorek 19 kwietnia w Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice podpisane zostało Międzygminne Porozumienie na rzecz opracowania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej Obszaru Funkcjonalnego Myślenic  2032+ . Porozumienie podpisali włodarze wszystkich dziewięciu gmin powiatu myślenickiego, które wchodzą w skład obszaru funkcjonalnego, czyli gmina Myślenice, Sułkowice, Dobczyce, Pcim, Tokarnia, Lubień, Raciechowice, Wiśniowa, Siepraw.

Cieszymy się bardzo z tego porozumienia. Kolejnym etapem będzie przeprowadzenie przetargu na opracowanie naszego Planu, a także zawarcie umowy z wykonawcą. Następne działania będziemy prowadzić już dwutorowo,  z jednej strony gmina Myślenice jako gospodarz będzie kontaktowała się z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, a z drugiej strony będziemy już opracowywać nasz Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, czyli będziemy już współpracować z wykonawcą i tutaj będziemy się organizować zgodnie z zaproponowanym sposobem pracy nad SUMP-em. Z gminami, z którymi zawarliśmy porozumienie będziemy w tym temacie  współpracować oczywiście  na bieżąco- powiedziała podczas podpisania porozumienia Kinga Paciorek z  Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych UMiG Myślenice. 

Celem Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej  jest zapewnienie wszystkim obywatelom takich opcji transportowych, które umożliwiają dostęp do celów podroży i usług, poprawią stan bezpieczeństwa, przyczynią się do redukcji zanieczyszczenia powietrza i obniżenia poziom hałasu, zredukują emisję gazów cieplarnianych oraz konsumpcji energii. Dokument ten ma być drogowskazem, właściwej drogi realizacji polityki mobilności.

Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej bazuje na długofalowej wizji rozwoju transportu i mobilności dla całej aglomeracji miejskiej, która obejmuje wszystkie środki i formy transportu: publiczne i prywatne, pasażerskie i towarowe, zmotoryzowane i niezmotoryzowane.

Więcej na ten temat oraz relacja wideo już w piątek 22 kwietnia w wydaniu Kuriera Myślenickiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObwieszczenie o wydaniu pozwolenia wodnoprawnego WA.ZUZ.6.4210.163.2022.KK
Następny artykułObwieszczenie o przyjęciu uchwały o przystąpieniu do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Radomia na lata 2022 – 2032